În perioada 11-12 noiembrie, la Kumanovo au loc manifestările dedicate Zilei Orașului, iar în ultimii ani reprezentanți ai Câmpinei au fost invitați la eveniment având în vedere înfrățirea dintre cele două localități. Anul acesta, Kumanovo împlinește 498 de ani de la prima atestare documentară și 73 de ani de la eliberarea de sub ocupația Germaniei hitleriste. De altfel, la Kumanovo, 11 noiembrie este declarată "Ziua Eliberării".
Din delegația care va reprezenta Câmpina la "Zilele Orașului Kumanovo" fac parte: primarul Horia Tiseanu, directorul Direcției Juridice - Iulian Anton, directorul Direcției de Asistență Socială - Adina Dumitru, Dana Hoitan din partea Compartimentului programe de finanțare și relații internaționale, consilierii locali Monica Clinciu și Lucian Cercel. Precizăm că de la bugetul local sunt plătite transportul (cu microbuzul) și diurnele pentru membrii delegației, celelalte cheltuieli fiind suportate de gazde.
Kumanovo este al treilea oraș ca mărime din Macedonia, are aproximativ 80.000 locuitori, iar cu municipiul Câmpina s-a înfrățit în iulie 2010. De atunci, de la semnarea acordului de înfrățire, oaspeți din Macedonia participă la diverse evenimente organizate de administrația locală câmpineană, iar delegații din Câmpina merg la Kumanovo cu diferite ocazii, la invitația autorităților de acolo. Din luna octombrie a acestui an, Kumanovo are primar nou, în persoana lui Maksim Dimitrevski (41 ani), fost consilier local și deputat în Parlamentul Macedoniei. În Macedonia, Parlamentul este unicameral, are 120 de membri care nu pot fi aleși decât o singură dată. Practic, un parlamentar nu poate avea decât un mandat.

La Sala de Sport Politehnica din București s-a desfășurat, la finalul săptămânii trecute, IDO Selecția Națională 2026. Este vorba despre etapa oficială de calificare pentru dansatorii care vor reprezenta România la campionatele europene și mondiale organizate sub egida International Dance Organization (IDO).

În cursul zilei de luni, 1 iunie, în urma ploii puternice, pe Strada Cărămidari apa ajunsese la un nivel... din bordură în bordură.

Polițiștii prahoveni, în timp ce desfășurau activități specifice de supraveghere a traficului rutier la data de 1 iunie, în jurul orei 4.00, au efectuat semnal regulamentar de oprire unui autovehicul care a fost înregistrat de aparatul radar TruCAM cu viteza de 111 km/h pe Bulevardul București din municipiul Ploiești.

În ultimele zile, polițiștii prahoveni au depistat doi bărbați care se aflau la volan sub influența băuturilor alcoolice.