CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 25 martie

- Actualitate -

S-a întâmplat în Câmpina, de-a lungul timpului, la data de 25 martie

Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.

25 martie...
1790 – Un mare cutremur se resimțea destul de puternic și la Câmpina, existând mai multe mărturii păstrate de-a lungul timpului, care menționează pagubele și spaima localnicilor. În arhivele Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului” (Biserica de la Han sau Biserica de la Brazi) se regăsesc mai multe dovezi și mărturii ale acestui cataclism. Acest lăcaș de cult, printre cele mai vechi din Câmpina, a fost construit în anul 1833, dar exista deja o biserică aici, încă din anul 1729, când moșia Câmpinei aparținea familiilor boierești Câmpineanu și Lupoianu.

(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)


25 Mar 2020 10:45 2956 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
671 vizualizari 18 Jan 2026 12:53 Un apel public asemeni unui strigăt de ajutor. Vlad Oprea: ”Sinaia nu se abandonează”

Un apel public asemeni unui strigăt de ajutor. Vlad Oprea: ”Sinaia nu se abandonează”

Primarul orașului Sinaia, Vlad Oprea, a surprins în urmă cu câteva zile cu un apel public, care a sunat ca un strigăt de ajutor. ”Sinaia nu se abandonează. Adevărul despre un oraș ținut pe loc”, au fost primele cuvinte postate pe o rețea de socializare de Vlad Oprea.

citeste mai mult
635 vizualizari 18 Jan 2026 09:37 Un bărbat de 70 ani și-a pierdut viața într-un incendiu în Prahova

Un bărbat de 70 ani și-a pierdut viața într-un incendiu în Prahova

Sâmbătă seară, în jurul orei 22, o izbucnit un incendiu la o locuință situată pe Strada Mihai Bravu din municipiul Ploiești.

citeste mai mult
2307 vizualizari 17 Jan 2026 11:00 La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

La doi ani de la inaugurare, sala de sport de la Școala ”B.P. Hasdeu” din Câmpina nu poate fi folosită!

În ianuarie 2024, an electoral cu mize mari, a fost inaugurată sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina, o investiție dintr-un proiect mai amplu, care includea extinderea și modernizarea școlii. Valoarea totală a proiectului - peste 16,2 milioane lei (în jur de 3,2 milioane euro).

citeste mai mult
494 vizualizari 17 Jan 2026 09:05 Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Incendiu violent la un depozit de furaje din Prahova

Un incendiu de vegetație uscată a fost semnalat în cursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, printr-un apel la numărul unic de urgență 112, pe raza localității Fulga.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV