CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Toate unitățile de învățământ din Câmpina vor începe cursurile cu prezența fizică a elevilor la școală

- Actualitate -

Toate unitățile de învățământ din Câmpina vor începe cursurile cu prezența fizică a elevilor la școală

Luni, 13 septembrie 2021, începe un nou an școlar. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova (CJSU) a aprobat vineri, 10 septembrie, hotărârea privind funcţionarea unităților de învățământ din județul Prahova, odată cu reluarea cursurilor după vacanţa şcolară. Toate unitățile de învățământ din Prahova vor începe cursurile cu prezența fizică a elevilor la școală.

"Începând cu data de 13 septembrie 2021, la propunerile consiliilor de administrație ale unităților de învățământ preuniversitar, avizate de Inspectoratul Școlar Județean Prahova și Direcția de Sănătate Publică Prahova, se aprobă scenariul 1 de începere a cursurilor, cu participarea zilnică cu prezență fizică a tuturor antepreşcolarilor, preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie, pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.
Scenariul de funcţionare al unităţii/instituţiei de învăţământ pe parcursul anului şcolar/universitar se va actualiza în funcţie de evoluţia epidemiologică, prin raportare la prevederile art. 3 din Ordinul nr. 5196/1756/ din 3 septembrie 2021, pentru aprobarea măsurilor de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, cu excepţia situaţiei în care localitatea intră în carantină. 
Vă reamintim că Ordinul nr. 5196/1756/ din 3 septembrie 2021 prin care sunt stabilite măsurile de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, prevede următoarele scenarii:
1. în localitățile în care incidența cumulată a cazurilor, în ultimele 14 zile este mai mică sau egală cu 6/1000 de locuitori, se permite participarea zilnică, cu prezență fizică la cursuri a tuturor antepreșcolarilor, preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ și cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2;
2. în localitățile în care incidența cumulată a cazurilor, în ultimele 14 zile este mai mare de 6/1000 de locuitori, până la instituirea măsurii carantinei, se permite participarea zilnică, cu prezență fizică la cursuri în unitățile de învățământ, a tuturor antepreșcolarilor, preșcolarilor și elevilor din învățământul special cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de prevenire a răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2 și participarea în sistem on line a tuturor celorlalte categorii de elevi.
Instituția Prefectului - Județul Prahova face un apel către locuitorii județului să respecte normele și recomandările privind igiena și distanțarea fizică, precum și măsurile stabilite prin lege pe timpul stării de alertă. Este important ca fiecare cetățean să conștientizeze faptul că acțiunile sale îi pot afecta pe ceilalți și să respecte deciziile autorităților pentru limitarea și răspândirea infecțiilor cu virusul SARS-COV-2", se aratră într-un comunicat al Prefecturii Prahova.

La nivelul municipiului Câmpina, în toate unitățile de învățământ cursurile vor începe cu prezența fizică a elevilor, singura situație aparte fiind la Liceul Tehnologic ”Constantin Istrati”, unde nu se va desfășura o festivitate de deschidere a noului an școlar, ca la toate celelalte instituții de învățământ, din cauza faptului că lucrările de reabilitare termică a clădirii liceului sunt întârziate. Mai mult, aici cursurile se vor desfășura în două serii, până la finalizarea lucrărilor.

(Foto cu caracter ilustrativ)


10 Sep 2021 16:28 4868 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
547 vizualizari 18 Feb 2026 17:23 HidroPrahova a anunțat că începând cu ora 16 a reluat furnizarea parțială a apei în Câmpina

HidroPrahova a anunțat că începând cu ora 16 a reluat furnizarea parțială a apei în Câmpina

HidroPrahova a anunțat că a fost reluată alimentarea cu energie electrică a celor două stații de pompare, afectate de o avarie, după ninsorile din noaptea trecută.

citeste mai mult
615 vizualizari 18 Feb 2026 12:38 La ora 12.00, peste 72.000 prahoveni nu au energie electrică din cauza condițiilor meteorologice

La ora 12.00, peste 72.000 prahoveni nu au energie electrică din cauza condițiilor meteorologice

72.253 prahoveni au energie electrică la ora 12.00 din cauza condițiilor meteorologice.

citeste mai mult
809 vizualizari 18 Feb 2026 11:43 Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

Ședința CLSU Câmpina, în contextul vremii severe și întreruperii furnizării apei potabile în tot municipiul

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat, miercuri dimineață, Comitetul Local pentru Situații de Urgență (CLSU), în contextul ninsorilor abundente și problemelor generate de lipsa alimentării cu energie electrică la stațiile de tratare a apei.

citeste mai mult
703 vizualizari 18 Feb 2026 10:49 Prăpăd pe calea ferată! În Gara Câmpina trenurile vin cu întârzieri de sute de minute

Prăpăd pe calea ferată! În Gara Câmpina trenurile vin cu întârzieri de sute de minute

Căderile masive de zăpadă, prăbușirea unor copaci și viscolul din noaptea de marți spre miercuri au făcut un adevărat prăpăd pe calea ferată.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV