Este Săptămâna Protecției Civile în județul Prahova, iar în primele două zile ale acesteia, pompierii militari prahoveni au desfășurat activități de informare preventivă, exerciții de evacuare și instruiri pe linia acordării primului ajutor medical în 21 de unități de învățământ din județ, iar la activitățile organizate au participat peste 5.000 de elevi și cadre didactice.
Miercuri, 28 februarie, între orele 10.00 și 11.00, în județul Prahova vor răsuna alarmele, în ”Miercurea alarmelor”, un exercițiu de alarmare publică desfășurat anual de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, după cum informează purtătorul de cuvânt ISU Prahova.
”Este important pentru cetățeni să cunoască faptul că acest demers este unul firesc, de verificare a dispozitivelor de alarmă și, în ciuda faptului că se poate crea un disconfort, este necesar ca ei să fie familiarizați cu acest element gândit pentru siguranța noastră, a tuturor”, a mai menționat purtătorul de cuvânt al ISU Prahova.
(Foto - ISU Prahova)

Miercuri, 8 iulie, au început lucrările de plombare a carosabilului de pe Strada 1 Mai, pe tronsonul cuprins între intersecțiile cu străzile Cercului și B.P. Hasdeu.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a anunțat că la finalul acestei luni se va lansa Programul Rabla 2026 pentru persoane fizice.

David Alexandru Pleșa este unul dintre tinerii despre care am scris întotdeauna cu plăcere și admirație, unul dintre olimpicii de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, acum proaspăt absolvent și... student.