Luni, 15 iunie, a început examenul de Evaluare Națională pentru elevii claselor a VIII-a, un examen desfășurat în condiții cu totul și cu totul speciale, impuse de măsurile de limitare a răspândirii noului coronavirus. La nivelul județului Prahova, potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Prahova, au fost prezenți 6.103 elevi din cei 6.419 candidați, 316 absentând din diferite motive.
În fiecare școală s-au luat măsuri speciale, conform normativelor în vigoare - s-a măsurat temperatura fiecărui copil, s-au asigurat substanțe dezinfectante, măști faciale de protecție, iar în fiecare clasă s-a asigurat distanțarea între elevi. În Prahova, nu au fost candidați cu temperatura peste maximul admis de 37,3 grade Celsius și nu au existat tentative de fraudă. Nici la Câmpina nu au fost probleme deosebite, elevii, părinții și cadrele didactice acceptând dificultățile create de condițiile speciale în care are loc acest examen.
Prima probă a examenului de Evaluare Națională a fost proba scrisă la Limba și literatura română, iar miercuri, 17 iunie, este programată proba la matematică. Primele rezultate vor fi afișat luni, 22 iunie, ora 14.00, iar rezultatele finale vor fi anunțate sâmbătă, 27 iunie.
La nivel național, participă la exemenul de Evaluare Națională aproximativ 172.500 de absolvenți ai claselor a VIII-a.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini surprinse zilele trecute pe Bulevardul Culturii din Câmpina, zona preferată de promenadă a localnicilor.

La data de 16 martie 2026, în jurul orei 15.30, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Apostolache au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiica sa minoră ar fi fost victima unor acte de natură sexuală, presupus comise în perioada ianuarie 2024 – noiembrie 2025.

Mii de câmpineni - și nu numai - trec zilnic pe lângă stâlpișorii pietonali amplasați în urmă cu vreo opt ani pentru blocarea accesului autovehiculelor pe trotuare.

Primăria Câmpina a transmis un comunicat pe un subiect sensibil, pe marginea căruia numeroși câmpineni și-au arătat nemulțumirea. Este vorba de transportul alternativ - uber, bolt etc.