Luni, 15 iunie, a început examenul de Evaluare Națională pentru elevii claselor a VIII-a, un examen desfășurat în condiții cu totul și cu totul speciale, impuse de măsurile de limitare a răspândirii noului coronavirus. La nivelul județului Prahova, potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Prahova, au fost prezenți 6.103 elevi din cei 6.419 candidați, 316 absentând din diferite motive.
În fiecare școală s-au luat măsuri speciale, conform normativelor în vigoare - s-a măsurat temperatura fiecărui copil, s-au asigurat substanțe dezinfectante, măști faciale de protecție, iar în fiecare clasă s-a asigurat distanțarea între elevi. În Prahova, nu au fost candidați cu temperatura peste maximul admis de 37,3 grade Celsius și nu au existat tentative de fraudă. Nici la Câmpina nu au fost probleme deosebite, elevii, părinții și cadrele didactice acceptând dificultățile create de condițiile speciale în care are loc acest examen.
Prima probă a examenului de Evaluare Națională a fost proba scrisă la Limba și literatura română, iar miercuri, 17 iunie, este programată proba la matematică. Primele rezultate vor fi afișat luni, 22 iunie, ora 14.00, iar rezultatele finale vor fi anunțate sâmbătă, 27 iunie.
La nivel național, participă la exemenul de Evaluare Națională aproximativ 172.500 de absolvenți ai claselor a VIII-a.

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.