UPDATE ORA 11.20 - Traficul rutier a fost reluat în zona Nistorești, se circulă alternativ pe câte un sens de mers.
UPDATE ORA 11.00 - Din păcate, conducătorul auto de 77 de ani a decedat.
Un grav accident de circulație a avut loc marți dimineață, în jurul orei 10.00, pe DN1, la Nistorești.
Din primele cercetări, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, un conducător auto (în vârstă de 77 ani) a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, iar mașina a intrat în coliziune cu un alt autoturism (condus de un bărbat de 48 ani). Conducătorul auto de 77 ani a fost descarcerat de către echipajele ISU Prahova, dar se află în stop cardio-respirator și i se efectuează manevrele de resuscitare. O femeie de 44 ani, pasageră în al doilea autoturism, a fost transportată cu ambulanța la CPU Câmpina.
În sprijinul echipajelor de intervenție a fost solicitat elicopterul SMURD pentru transportul la spital al conducătorului auto de 77 ani.
Traficul rutier este restricționat pe ambele sensuri ale drumului național.
(Foto și video - ISU Prahova)

Strada Ion Câmpineanu este o altă problemă veche a Câmpinei, pe care autoritățile au tot evitat-o și au pasat rezolvarea ei de la un mandat la altul.

Primarul Irina Nistor a adus în atenția Consiliului Local, în cadrul ședinței ordinare de joi seară, o adresă sosită de la Consiliul Județean Prahova, prin care se solicita un aviz de principiu privind interesul pentru a participa la o viitoare Asociație de Dezvolare Intercomunitară pentru gestionarea câinilor fără stăpân.

La finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina, primarul Irina Nistor i-a informat pe consilieri în privința unei invitații pentru o viitoare înfrățire cu un oraș din Grecia, Almyros.

Pompierii prahoveni au desfășurat joi, 27 august 2026, un exercițiu de nivel tactic-județean pentru gestionarea unei situații de urgență generate de producerea unui cutremur major în județul Prahova.