Rezultatele finale la Evaluarea Națională, după recorectarea lucrărilor în urma contestațiilor depuse de elevi, au fost postate astăzi, 29 iulie, pe site-ul Ministerului Educației - Edu.ro. În județul Prahova au fost depuse în total 798 contestații, dintre care 45 la Câmpina. În urma recorectării lucrărilor, în Prahova, 4.542 elevi au obținut media generală peste 5 (față de 4.536 elevi, înainte de contestații). Practic, șapte elevi au reușit să-și mărească nota astfel încât să obțină media generală peste 5, iar un elev și-a redus nota după contestație și a "căzut" sub 5.
Referitor strict la municipiul Câmpina, au fost depuse 45 de contestații, dintre care 19 la română și 26 la matematică. În urma recorectării lucrărilor, 22 elevi și-au mărit notele, 19 au obținut note mai mici, iar în cazul a patru elevi notele au rămas nemodificate. Neschimbat este și procentul de 88% al elevilor care au obținut media generală peste 5 la Evaluarea Națională 2019, cel mai mic procent înregistrat în ultimii ani la Câmpina.
Vă reamintim că ponderea mediei de la Evaluarea Națională în media de admitere la liceu este de 80%, deci notele de la Evaluarea Națională sunt foarte importante pentru copii. Media generală din clasele V-VIII reprezintă doar 20% în calculul mediei de admitere, deci rezultatele de la Evaluarea Națională sunt practic cele care contează mai mult pentru admiterea în liceu, la specializarea dorită.
Potrivit calendarului de admitere la liceu pentru anul școlar 2019-2020, în perioada 3-7 iulie 2019, absolvenții clasei a VIII-a completează fişele de înscriere la liceu. În perioada 4-8 iulie 2019 au loc verificarea fişelor și corectarea eventualele greşeli în baza de date computerizată, iar pe 12 iulie 2019 are loc prima etapă a repartizării computerizate la liceu.
Citiți și: 88% dintre elevii câmpineni au obținut medii peste 5 la Evaluarea Națională. Anul acesta sunt și patru medii de 10

Livia Pisăliță este de astăzi studentă a Universității Naționale de Muzică București. A intrat la Facultatea de Interpretare Muzicală, Secția Canto Clasic, a doua pe listă, cu media 9,42. "Mult peste așteptări", spune Livia, cu modestia care o caracterizează.

Primăria Municipiului Câmpina derulează o etapă importantă în planificarea viitorului transportului local. În acest sens, se pregătește depunerea proiectului „Dezvoltarea mobilității verzi și a transportului public inteligent în Municipiul Câmpina prin achiziția de microbuze electrice”, pentru care este nevoie de realizarea unui studiu de trafic.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Șerban Cantacuzino” al județului Prahova lansează o nouă sesiune de recrutare a voluntarilor care doresc să se implice activ în sprijinirea comunității și să facă parte din echipa pompierilor salvatori.

În cursul dimineții de vineri, 17 iulie, la ceasul din Piațeta „Marin Constantin” era o echipă care lucra la repararea sa.