Avaria s-a produs la conducta magistrală, la o adâncime de trei metri, pe Bulevardul Carol I, la aproximativ 100 metri de sensul giratoriu de la Fibec. Practic, conducta s-a spart, iar apa a curs ore bune în pământ și pe carosabil.
Pentru remedierea avariei a fost nevoie ca rețeaua de apă să fie golită, ceea ce implicit a dus la sistarea furnizării apei potabile în cea mai mare parte a municipiului Câmpina. O echipă de la HidroPrahova a săpat în zona în care s-a produs avaria și a astupat spărtura, intervenția încheindu-se undeva în jurul orei 19.00. Ulterior a fost reluată furnizarea apei, urmând ca treptat să fie alimentați toți clienții afectați de această întrerupere. Este adevărat, ceea ce curge la robinet după reluarea alimentării nu se poate numi apă potabilă...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă, din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova dintre Câmpina și Poiana Câmpina au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.