Avaria s-a produs la conducta magistrală, la o adâncime de trei metri, pe Bulevardul Carol I, la aproximativ 100 metri de sensul giratoriu de la Fibec. Practic, conducta s-a spart, iar apa a curs ore bune în pământ și pe carosabil.
Pentru remedierea avariei a fost nevoie ca rețeaua de apă să fie golită, ceea ce implicit a dus la sistarea furnizării apei potabile în cea mai mare parte a municipiului Câmpina. O echipă de la HidroPrahova a săpat în zona în care s-a produs avaria și a astupat spărtura, intervenția încheindu-se undeva în jurul orei 19.00. Ulterior a fost reluată furnizarea apei, urmând ca treptat să fie alimentați toți clienții afectați de această întrerupere. Este adevărat, ceea ce curge la robinet după reluarea alimentării nu se poate numi apă potabilă...

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării uneor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.