În cursul zilei de vineri, 10 septembrie 2021, între orele 7.00 și 10.00, polițiștii Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o acțiune pe DN1, pe sectorul cuprins între Ploiești și Breaza (Nistorești).
După cum informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova, acțiunea a avut ca scop combaterea nerespectării regimului legal de viteză și a consumului de băuturi alcoolice în rândul conducătorilor auto. 11 polițiști au controlat peste 90 de autoturisme și au aplicat 61 de sancțiuni contravenționale. Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea regimului legal de viteză. Au fost reținute două permise de conducere și retrase două certificate de înmatriculare, valoarea totală a sancțiunilor fiind de 24.650 de lei.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În plină criză a apei, societatea Exploatare Sistem Zonal Prahova (al cărei unic acționar este Administrația Națională Apele Române) a obținut avizul ANRSC pentru creșterea tarifului la apa pe care o vinde către HidroPrahova.

În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc miercuri, la Ploiești, susținută de președintele Consiliului Județean - Virgiliu Nanu și directorul general al HidroPrahova - Andrei Bontic, s-a vorbit și despre cheltuielile pe care operatorul de apă din zona Câmpina le-a avut în perioada crizei apei.

Președintele Consiliului Județean Prahova - Virgiliu Nanu și directorul general al HidroPrahova - Andrei Bontic au susținut o conferință de presă la Ploiești, în care au prezentat situația crizei apei în Câmpina și celelalte localități afectate.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a anunțat că, la data de 14 decembrie 2025, în jurul orei 22.00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Florești au fost sesizați prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112 de către un bărbat din comuna Florești, cu privire la faptul că, în satul Novăcești, comuna Florești, se desfășoară un conflict între două persoane.