CONTACT

Nimic nou despre canalizare. În loc să se lucreze, se face schimb de hârtii

- Actualitate -

Nimic nou despre canalizare. În loc să se lucreze, se face schimb de hârtii

Ne-am fi dorit să vă dăm o veste bună în legătură cu lucrările de canalizare din municipiul Câmpina. Că s-a ajuns la o înțelegere cu constructorul, că vor fi reluate aceste lucrări, că vor fi finalizate, că mult dorita canalizare (acolo unde a fost realizată) devine, în sfârșit, funcțională. Din păcate, nu există astfel de vești. Nu se lucrează și nici nu se va lucra într-un viitor apropiat. Nu s-a făcut nici măcar o inventariere la zi a lucrărilor deja executate.

"Asta este situația. Practic, nimic nou. Avem aceleași discuții ca la sfârșitul anului trecut cu reprezentanții firmei de consultanță, ai contractantului - Cast Bănești și ai subcontractantului - Concivic Slobozia. Le-am trimis mai multe adrese scrise, am avut și o serie de întâlniri. Noi nu recunoaștem rezilierea unilaterală a contractului de execuție de către Cast și îl așteptăm pe antreprenor să continue lucrările. Trebuie să realizăm o reevaluare a lucrărilor și o inventariere la zi a ceea ce s-a executat până acum. Din păcate, constatăm că până și acest lucru este dificil de făcut deoarece fie nu vin reprezentanții antreprenorului, fie nu vin cei ai subcontractantului și tot așa. Sunt multe probleme și sper ca până la urmă să găsim o soluție pentru reluarea lucrărilor", ne-a declarat directorul general al HidroPrahova, Adrian Semcu. 
Vă reamintim că, în cadrul proiectului cu finanțare europeană, lucrările de canalizare sunt executate în proporție de 44% la Câmpina, 83% la Bănești și 93% la Vălenii de Munte.


10 Mar 2016 19:28 4742 vizualizari


Comentarii






1407 vizualizari 30 Dec 2025 14:14 Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție Ion Laurențiu Iordan care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

citeste mai mult
4954 vizualizari 30 Dec 2025 06:33 Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român. 

citeste mai mult
5846 vizualizari 29 Dec 2025 18:53 Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

citeste mai mult
538 vizualizari 29 Dec 2025 14:06 Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV