Ne-am fi dorit să vă dăm o veste bună în legătură cu lucrările de canalizare din municipiul Câmpina. Că s-a ajuns la o înțelegere cu constructorul, că vor fi reluate aceste lucrări, că vor fi finalizate, că mult dorita canalizare (acolo unde a fost realizată) devine, în sfârșit, funcțională. Din păcate, nu există astfel de vești. Nu se lucrează și nici nu se va lucra într-un viitor apropiat. Nu s-a făcut nici măcar o inventariere la zi a lucrărilor deja executate.
"Asta este situația. Practic, nimic nou. Avem aceleași discuții ca la sfârșitul anului trecut cu reprezentanții firmei de consultanță, ai contractantului - Cast Bănești și ai subcontractantului - Concivic Slobozia. Le-am trimis mai multe adrese scrise, am avut și o serie de întâlniri. Noi nu recunoaștem rezilierea unilaterală a contractului de execuție de către Cast și îl așteptăm pe antreprenor să continue lucrările. Trebuie să realizăm o reevaluare a lucrărilor și o inventariere la zi a ceea ce s-a executat până acum. Din păcate, constatăm că până și acest lucru este dificil de făcut deoarece fie nu vin reprezentanții antreprenorului, fie nu vin cei ai subcontractantului și tot așa. Sunt multe probleme și sper ca până la urmă să găsim o soluție pentru reluarea lucrărilor", ne-a declarat directorul general al HidroPrahova, Adrian Semcu.
Vă reamintim că, în cadrul proiectului cu finanțare europeană, lucrările de canalizare sunt executate în proporție de 44% la Câmpina, 83% la Bănești și 93% la Vălenii de Munte.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.