CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Fundația Zamolxes, în al doilea an de acreditare în domeniul proiectelor Eramus+

- Social -

Fundația Zamolxes, în al doilea an de acreditare în domeniul proiectelor Eramus+

Fundația Zamolxes se pregătește de al doilea an de implementare a proiectului de acreditare în domeniul tineretului Erasmus+, Proiecte de mobilitate, aprobată de Agenția Națională pentru Proiecte Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale, cu numărul 2023-1-RO01-KA151-YOU-000137243.

Proiectul se va desfășura în iunie 2023 – august 2024, timp în care fundația va implementa o mobilitate a lucrătorilor de tineret și două mobilități de tineri. Câmpina va redeveni gazdă pentru tinerii din Europa în lunile octombrie 2023, martie și mai 2024.
Acreditarea Erasmus+ în domeniul tineretului reprezintă o ocazie perfectă de dezvoltare atât la nivel organizational cât și la nivel local și european, prin implicarea unui număr de peste 100 de tineri din 12 țări europene.
În timpul mobilităților, participanți vor fi implicați în diverse sesiuni de lucru bazate pe metode de educație non-formală precum jocuri de cunoaștere, discuții de grup, dezbateri, focus grup, jocuri de rol, activități în aer liber, seri educative de schimb cultural sau înâlniri și interacțiuni cu comunitatea locală. Scopul principal al sesiunilor este să dezvolte un set de competențe cu relevanţă crescută în dezvoltarea personală a individului, contribuind deopotrivă la participarea activă în societate şi incluziunea pe piața muncii.
Principalele rezultate finale ale proiectului preconizate vor fi:
- trei întâlniri cu autoritățile locale din Câmpina;
- șase activități comune cu tinerii din comunitate prin activități desfășurate în cadrul liceelor locale;
- minim 40 de activități de diseminare realizate în comunitatea locală de către Fundația Zamolxes și partenerii acesteia;
- minim 600 de beneficiari indirecți reprezentați de tinerii și lucrători de tineret ca participanți la activitățile de diseminare și acțiuni de follow-up;
- minim 16 proiecte/activități locale/regionale/naționale/europene implementate în comunitățile din care provin cei peste 100 de tineri participanți, ca rezultat al activităților de follow-up și pornind de la ideile tinerilor participanți;
- o broșură de bune practice identificate în urma implementării celor 3 mobilități.
Mai multe detalii despre proiectele și activitățile Fundației Zamolxes puteți găsi pe https://zamolxes.ro/acasa sau pe paginile de Facebook și Instagram.


07 Oct 2023 13:36 1805 vizualizari


Comentarii






172 vizualizari 15 Jan 2026 07:21 Joi, 15 ianuarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Joi, 15 ianuarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

citeste mai mult
673 vizualizari 13 Jan 2026 08:23 Pensionarii NU pot schimba biletele de tren nefolosite în bani sau alimente!

Pensionarii NU pot schimba biletele de tren nefolosite în bani sau alimente!

În ultima perioadă, pe rețelele de socializare și în diferite publicații online a fost prezentată o informație falsă, care a tulburat apele într-o perioadă și așa tensionată din cauza creșterii impozitelor.

citeste mai mult
1161 vizualizari 08 Jan 2026 17:49 Casa de Asigurări de Sănătate Prahova derulează o sesiune de contractare pentru furnizorii de servicii de dializă

Casa de Asigurări de Sănătate Prahova derulează o sesiune de contractare pentru furnizorii de servicii de dializă

Casa de Asigurări de Sănătate a județului Prahova anunță derularea unei sesiuni de contractare pentru furnizorii de servicii medicale de dializă care doresc să intre în relație contractuală cu CAS Prahova.

citeste mai mult
1111 vizualizari 07 Jan 2026 10:43 Locuitorii din Brebu s-au săturat de problemele cu energia electrică. Petiție pentru schimbarea unui transformator

Locuitorii din Brebu s-au săturat de problemele cu energia electrică. Petiție pentru schimbarea unui transformator

Locuitorii comunei Brebu s-au săturat de problemele frecvente legate de întreruperile în alimentarea cu energie electrică și chiar au redactat o petiție pe care să o transmită Ministerului Mediului, Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Electrica Muntenia Nord și Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC).

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV