După cum este bine cunoscutr, Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova se află în sediul Poliției Câmpina.
Vineri, 25 octombrie 2024, Renate Weber, Avocatul Poporului, a transmis o recomandare către șeful Serviciului Coordonare Centre de Reținere și Arestare Preventivă, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București privind îmbunătățirea condițiilor de cazare din Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Câmpina al IPJ Prahova.
În acest sens, se vor lua măsuri pentru cazarea persoanelor minore separat de adulți, cazarea persoanelor nefumătoare separat de cele care fumează, angajarea unui asistent medical, asigurarea serviciilor de asistență psihologică, asigurarea unui iluminat corespunzător al camerelor de detenție, igienizarea filtrelor aparatelor de aer condiționat, instalarea unui sistem de ventilație, precum și alte măsuri.

În multe locuri din Câmpina străzile sunt închise sau cu circulația rutieră restricționată din cauza lucrărilor, în special la rețeaua de apă și canalizare, care se derulează în punctele respective.

La sediul Consiliului Județean Prahova, președintele instituției - Virgiliu Nanu și vicepreședintele Mario Daniel Soare au premiat astăzi echipa de robotică UNDEFINED a Colegiului Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina.

Firma câmpineană Aveuro Internațional este implicată în celebrul scandal al microbuzelor electrice școlare, reamintim, vândute către consiliile județene la prețuri foarte mari. Vorbim despre achiziții făcute din fonduri europene și guvernamentale.

Peste 500 incendii la locuințe au avut loc anul trecut în județul Prahova. Potrivit statisticilor, incendiile au fost soldate cu rănirea a 50 persoane, iar alte 14 și-au pierdut viața. Un incendiu descoperit și anunțat din timp are șanse considerabil mai mari să fie localizat și stins mai repede, ceea ce poate însemna nu doar reducerea pagubelor materiale, cât mai ales salvarea de vieți omenești.