Primăria Câmpina, Consiliul Local și Casa Tineretului vă invită, pe 1 Iunie, pe platoul Muscel, lângă Parcul Soceram, la un spectacol dedicat Zilei Internaționale a Copilului. Spectacolul de muzică și dans va începe la ora 10.00, iar pe scenă vor urca mai întâi soliști și grupuri / ansambluri de copii de la Clubul Copiilor și Casa Tineretului. Apoi, de la ora 13.00, pentru sărbătoriții zilei va cânta Nicole Cherry.
Nicole este o tânără solistă de 19 ani, pe numele real Nicoleta Janina Ghinea. Cântă reggae și pop și s-a lansat pe scena muzicală când avea 14 ani, cea mai cunoscută melodie a sa fiind "Memories".
Copiii prezenți la eveniment se vor putea întâlni cu personaje din lumea desenului animat și vor putea participa la diverse jocuri. Manifestarea de pe platoul Muscel este organizat de administrația locală, fiind finanțată cu 30.000 lei de la bugetul local.

Trei cluburi de dans din România s-au calificat la Campionatele Mondiale - IDO World Championships, competiție desfășurată la De Panne, în Belgia, la finalul lunii noiembrie.

Marți, 9 decembrie 2025, de la ora 17.30, sunteți invitați la Librăria Elstar din Câmpina la o nouă întâlnire cu literatura și cu autoarea Cătălina Ene Onea, care revine la Câmpina cu ocazia unei noi lansări de carte – ”L.U.N.A – La Umbra Noilor Amintiri”, Editura Eikon.
Evenimentul marchează 25 de ani de la debutul editorial al autoarei, cu volumul ”Jocul silabelor” (cuvânt înainte Ana Blandiana).

Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2025, care ar fi trebuit să fie un motiv de bucurie și sărbătoare, a fost umbrită la Câmpina de criza apei.

Seratele Culturale Elstar au loc de obicei în cadrul primitor și cald al Librăriei Elstar, dar organizarea ediției de sâmbătă la Casa Tineretului a fost o idee foarte bună, în condițiile în care foaierul acestei instituții este pregătit festiv pentru sărbătorile de iarnă.