CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Noile reguli privind intrarea în carantină a persoanelor care sosesc în România din alte țări

- Actualitate -

Noile reguli privind intrarea în carantină a persoanelor care sosesc în România din alte țări

Din 9 ianuarie 2022 a intrat în vigoare Hotărârea de Guvern nr.2/2022 care stabilește noi reguli de aplicare a măsurii carantinei asupra persoanelor care vin din alte țări.

Astfel pentru persoanele care sosesc în România din țări/teritorii de risc epidemiologic, precum și pentru contacții direcți ai persoanelor infectate su SARS-CoV-2, perioada de carantină va fi de:
- 10 zile în cazul persoanelor nevaccinate sau care nu se află în perioada cuprinsă între a 11-a și a 180-a zi de la data confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2
- 5 zile în cazul persoanelor vaccinate și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei de vaccinare, precum și pentru persoanele care au fost confirmate ca fiind infectate cu SARS-CoV-2 în perioada cuprinsă între a 11-a și a 180-a zi anterioare datei intrării în țară sau contactului cu o persoană infectată.

Persoanele care prezintă dovada vaccinării sau dovada că au trecut prin boală, însoțite de rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru COVID-19 efectuat cu cel mult 48 de ore înaintea îmbarcării sau intrării pe teritoriul național, NU vor intra în carantină.
Diferența dintre carantină și izolare este următoarea:
- Carantina se instituie pentru persoanele care nu sunt infectate cu virusul SARS-CoV-2, dar sunt în una din două situații: sosesc în România din alte state sau sunt contact direct cu o persoană infectată.
- Pentru persoanele infectate (care au rezultatul pozitiv la un test PCR sau antigen) se instituie măsura izolării.
Pentru informații suplimentare, cetățenii interesați se pot adresa Poliției Locale Câmpina, la numerele de telefon 0244.332.420 sau 0800.800.922 (apel gratuit), disponibile 24 ore din 24, sau la whatsapp 0749.263.001.


10 Jan 2022 11:55 3090 vizualizari


Comentarii






63 vizualizari 14 May 2026 20:42 Au început lucrările de consolidare a zonei afectate de alunecarea de teren, la ieșirea din Câmpina spre Cornu

Au început lucrările de consolidare a zonei afectate de alunecarea de teren, la ieșirea din Câmpina spre Cornu

La doar patru zile de la demararea lucrărilor de stabilizare a zonei afectate de alunecarea de teren de pe DJ101R, la ieșirea din municipiul Câmpina spre DN1, intervenția din teren a intrat deja într-o etapă vizibil avansată.

citeste mai mult
312 vizualizari 14 May 2026 15:28 Noi restricții de circulație pe DN1 în zona Comarnic

Noi restricții de circulație pe DN1 în zona Comarnic

Polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier împreună cu polițiști ai Poliției Orașului Comarnic, desfășoară activități pentru asigurarea fluenței și siguranței traficului rutier în zona DN1, pe durata executării unor lucrări de infrastructură rutieră.

citeste mai mult
265 vizualizari 14 May 2026 12:44 Dacă nu e un pericol, măcar e foarte urât... Un semafor din Câmpina...

Dacă nu e un pericol, măcar e foarte urât... Un semafor din Câmpina...

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis mai multe imagini și ne-a semnalar o situație care poate fi periculoasă la semafoarele de la intersecția străzilor Ana Ipătescu și Toma Ionescu.

citeste mai mult
873 vizualizari 13 May 2026 21:53 A fost prins ursul care a ”vizitat” de mai multe ori Școala de Poliție din Câmpina

A fost prins ursul care a ”vizitat” de mai multe ori Școala de Poliție din Câmpina

După apariția în mai multe rânduri a urșilor în Câmpina, ba în zona Școlii de Poliție - Pictor Grigorescu, ba în zona Oborului - Turnătorie, autoritățile au decis amplasarea unor cuști capcană pentru prinderea acestora.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV