Primul tur al alegerilor prezidențiale a fost anulat, printr-o decizie fără precedent luată vineri, 6 decembrie 2024, de Curtea Constituțională a României.
Hotărârea vine cu două zile înaintea turul doi al scrutinului în care au intrat candidatul independent Călin Georgescu și candidatul USR Elena Lasconi. Procesul electoral pentru alegerea președintelui României va fi reluat în integralitate, de la faza de strângere a semnăturilor pentru susținerea candidaturilor și validarea acestora de către Biroul Eectoral Central. „Procesul electoral pentru alegerea Președintelui României va fi reluat în integralitate, Guvernul urmând să stabilească o nouă dată pentru alegerea Preşedintelui României, precum și un nou program calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare”, a transmis Curtea Constituțională.
Decizia Curții a fost luată prin în unanimitate de toți cei 9 judecători ai CCR și va intra în vigoare după publicarea în Monitorul Oficial.

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat privind situația drumului de la Câmpina afectat de alunecările de teren. Prin comunicat, Consiliul Județean încearcă să aducă o serie de clarificări și să precizeze care sunt pașii următori, dar finalul acestei povești pare acum destul de îndepărtat.

După ce s-a decis închiderea totală a Bulevardului Carol I, zona Câmpinița, la ieșirea spre Cornu, din cauza surpării drumului în urma alunecărilor de teren, Primăria Câmpina a precizat, în cursul zilei de miercuri, rutele alternative pentru transportul în comun.

După cum v-am informat seara trecută, Comitetul Local pentru Situații de Urgență, convocat de primarul Irina Nistor, a luat decizia închiderii complete a Bulevardului Carol I la ieșirea din municipiul Câmpina spre Cornu, implicit intrarea în Câmpina dinspre comuna Cornu.

Rolul oricărui Legislativ este acela de a aproba sau respinge un proiect de hotărâre. Consiliul Local Câmpina va avea, însă, pe masă, la ședința ordinară din 29 ianuarie 2026, două proiecte ciudate, cel puțin ca titulatură. Practic, consilierii vor aproba să... nu se facă ceva!