CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Societatea Eliro va continua să asigure transportul public local în Câmpina și după 1 ianuarie 2022

- Actualitate -

Societatea Eliro va continua să asigure transportul public local în Câmpina și după 1 ianuarie 2022

În luna octombrie 2021, în urma unei decizii a Consiliului de Administrație al Eliro SRL Câmpina, societatea notifica Primăria Câmpina asupra intenției de reziliere unilaterală a contractului de gestiune a serviciului de transport public local, începând cu data de 1 ianuarie 2022, chiar dacă respectivul contractul era în vigoare până la 31 octombrie 2022.

Au fost apoi o serie de întâlniri la sediul Primăriei Câmpina între reprezentanții administrației locale și cei ai societății Eliro. Cu câteva zile înainte de finalul anului 2021 și de termenul la care societatea Eliro anunțase intenția de reziliere unilaterală a contractului de gestiune a acestui serviciu, s-a găsit o soluție: societatea va continua contractul până la finalizarea acestuia, adică pe 31 octombrie 2022, dar în ședința Consiliului Local din ianuarie 2022 urmează a fi introdus un proiect de hotărâre de majorare a tarifului pentru transportul public local de la 3,5 lei / călătorie la 5 lei / călătorie.
Pentru moment, problema asigurării transportului public pentru câmpineni a fost rezolvată. Rămâne de văzut în ce măsură Consiliul Local va fi de acord cu un nou tarif. Oricum, asupra delicatului subiect al transportului public local de la Câmpina vom mai reveni, pentru că mai sunt multe lucruri de dezbătut.


29 Dec 2021 20:58 5379 vizualizari


Comentarii






  • 09.09.2022 20:53 P F Și voi îl filmați pe,, bunicutul cârcotaș, cu mustata''. Ăștia când i au angajat sigur nu le a cerut psihologic și nici test de inteligenta.Si nu le impună ținută obligatorie. Valabil și pentru Ave Diana și Autogara Com. De ce se iau Campinatv de ei, ca ia adunat de pe gârlă și le a pus colacu în mana. De ce nu dau bilete.... se face imparteala între ei, la patroni ajunge o parte, de aceea scot mașini, dacă ar fi deștepți ar duce banii acasă dar ciubucul merge pe alcool, femei
  • 31.12.2021 16:50 Tănase Dan Într o tara civilizata era de neconceput asa ceva. In primul rand monopolul si favoritismul anumitor societăți de transport. Câți din foștii consilieri, primari viceprimari s au urcat in transportul urban din Câmpina si localitățile invecinate. Dar funcționari din primărie, de la Rar, CJ, politie. Cei care au dat verde la jaf sa fi răspuns, penal cu inchisoare. Dar cand toți sunt mânjiți si călătorii sunt luați de fraieri, nu zic mai multe
  • 31.12.2021 12:13 Alexandru Niște ..., cu niște rable de mașini care te țin în picioare!
  • 30.12.2021 20:56 Dumitru La Sinaia sunt autobuze ECO cu 2,50 lei biletul ! Noi nu putem decit cu Eliro ?
  • 30.12.2021 19:04 Liviu Din cate stiu in nici o localitate din tara nu exista un asemenea pret. E jaf pe fata. Vor da faliment. Un bilet tren Regio Campina-Bucuresti este 13 lei tarif normal si 6.5 lei redus. Problema ar trebui rezolvata cu implicarea Primariei.
  • 30.12.2021 17:09 Zgood Acum când Calea Doftanei e ca in palmă cer 5 lei? Sa mai renunțe dacă sunt mai mulți sefi. Sau brânză e pe bani (prietenii stiu de ce)...
  • 30.12.2021 15:13 Muresan andreo Nu va mai ajung banii.in ploiesti e 2,50 lei calatoria si abonament pe o zi pe toate mijloacele de transpot intr o zi e 6 lei
  • 30.12.2021 12:30 Costel F. Ceea ce nu pot intelege, este faptul ca, daca societatea Eliro a cerut rezilierea, de ce primaria nu a fost de acord.Ar fi avut timp 3 luni sa organizeze o licitatie.Numai ca atunci ar fi putut avea supriza neplacuta sa nu se prezinte nimeni(caz in care orasul ar fi ramas fara transport) sau sa se liciteze cu un pret foarte mare gen 7-8 lei biletul.Consiliul Local a realizat ca nu se mai poate efectua ruta cu pretul actual din cauza scumpirii preturilor la carburanti, RCA, etc. si in consecinta primaria a insistat ca societatea Eliro sa continue, dar cu un pret majorat, pentru a se putea acoperi cheltuielile.De altfel, toate societatile de transport au marit pretul la bilete inca de acum cateva luni.
  • 30.12.2021 10:19 Ion Sa fie tariful de 5 lei, dar sa scoată din circulație toate rablele pe motorina , să aducă microbuze electrice noi și să asigure un confort minim acceptabil în interior. Condițiile de transport să fie imbunatatite.
  • 30.12.2021 00:17 Delicatul subiect Da, e de dezbatut... Stam si "dezbatem" de ani de zile - decenii deja - si nu facem nimic pentru a dezvolta un sistem de transport public civilizat, asa cum ar merita Campina... Dimpotriva, vrem sa incurajam traficul de autoturisme, in loc sa ne gandim cum sa-l descurajam ! Involutie curata - in timp ce orasele mai civilizate ale tarii evolueaza.
717 vizualizari 10 Sep 2025 14:07 A fost asfaltată aleea din fața blocului de garsoniere de la Căminul Petrol

A fost asfaltată aleea din fața blocului de garsoniere de la Căminul Petrol

Ultima oară când s-au făcut reparații și asfaltări ale aleilor din incinta Căminului Petrol a fost înainte de vara anului 1988, atunci când aici a avut loc Forumul Pionierilor.

citeste mai mult
668 vizualizari 10 Sep 2025 12:04 În spatele blocurilor de pe Strada Mihai Eminescu, din Câmpina, curge apa pe carosabil din... aprilie!

În spatele blocurilor de pe Strada Mihai Eminescu, din Câmpina, curge apa pe carosabil din... aprilie!

În spatele blocurilor de pe Strada MIhai Eminescu, din centrul municipiului Câmpina, iese apa din pământ, în parcare, nu de o lună, nu de două, nu de trei... Din aprilie!

citeste mai mult
788 vizualizari 09 Sep 2025 14:41 Un bărbat din Provița de Jos, băut bine, a intrat cu mașina într-un gard

Un bărbat din Provița de Jos, băut bine, a intrat cu mașina într-un gard

În comuna Provița de Jos, pe DJ 100E, a avut loc luni, 8 septembrie, un accident rutier.

citeste mai mult
1013 vizualizari 09 Sep 2025 09:42 Percheziții în Prahova la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat

Percheziții în Prahova la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat

Polițiștii prahoveni au pus în executare, în dimineața zilei de 9 septembrie 2025, șase mandate de percheziție domiciliară în mai multe locații din județul Prahova, în mai multe dosare penale care au ca obiect comiterea unor infracțiuni de furt calificat.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV