În această dimineață, în mai puțin de trei ore, pompierii de la ISU Prahova au intervenit la Sinaia pentru degajarea copacilor prăbușiți fie pe carosabil, fie peste imobile. Vă reamintim că nordul județului se află sub incidența codului portocaliu de viscol și ninsoare. Pe Valea Prahovei, viteza vântului, la rafală, este de 80 - 90 km/h, iar pe crestele munților ajunge la 140 km/h.
Potrivit informațiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, Raluca Vasiloae, pompierii militari au intervenit până acum la degajarea copacilor prăbușiți la Sinaia pe străzile Mânăstirii, Avram Iancu, Calea Codrilor, Peleșului, Toporașilor, Tirul cu Porumbei, 1 Mai. Pe Strada Avram Iancu, copacul s-a prăbușit peste o locuință, dar din fericire pagubele nu sunt însemnate. La Hotelul Ioana, doi copaci s-au prăbușit peste cablurile electrice și apoi peste terasa imobilului și alți doi pe carosabil. În total, 12 copaci s-au prăbușit la Sinaia în această dimineață, pe lângă cei doi prăbușiți în timpul nopții pe Bulevardul Ferdinand.
(Sursă foto - ISU Prahova)

HidroPrahova a publicat o situație actualizată a furnizării apei în municipiul Câmpina și în celelalte localități afectate de criza apei. Iată situația duminică, la ora 20.00:

Barajele din România au devenit subiectul unui val de controverse și teorii conspiraționiste.

Surparea de teren de sub DN1, în zona Comarnic, a fost duminică subiectul unei vizite pe teren a președintelui Consiliului Județean, Virgiliu Nanu.

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat privind analiza apei din zona Câmpina.