Cele aproximativ zece baterii de artificii indisponibilizate de polițiștii prahoveni în perchezițiile realizate vineri, 27 decembrie, reprezintă, probabil, doar o picătură într-un ocean.
Două mandate de percheziție domiciliară au pus în aplicare polițiștii din Boldești - Scăeni la domiciliile unor persoane din orașul Boldești - Scăeni și comuna Lipănești, persoane bănuite de infracțiuni privind regimul materialelor pirotehnice.
În fapt, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, persoanele bănuite ar fi depozitat, fără drept, articole pirotehnice din categoriile F2 și P3 pe care urmau să le comercializeze. Articolele pirotehnice au fost indisponibilizate.
Polițiștii au beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Prahova și de cel al jandarmilor Grupării de Jandarmi Mobilă Matei Basarab Ploiești.
În cauză a fost întocmit un dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept, a mai menționat sursa citată.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În urma discuțiilor din cadrul Comisiei pentru Siguranța Circulației de la nivelul Primăriei Câmpina a fost emis următorul comunicat de presă:

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Urmare a ploilor puternice care cad în continuare în zona Câmpina, pompierii militari au acționat în cursul serii și nopții trecute pentru îndepărtarea efectelor produse de aceste ploi puternice.

Urmare a codului portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată anunțat de ANM pentru intervalul joi, 11 iunie, ora 12.00 - vineri, 12 iunie, ora 10.00, Valea Doftanei a fost lovită din nou de un potop.