Pe ordinea de zi a ședinței de marți, 19 decembrie, a Consiliului Local Câmpina se află un proiect de hotărâre privind acordul de principiu pentru acordarea unei denumiri unice parcurilor Milia și Soldat. Inițiatorii proiectului propun ca întreaga zonă să se numească "Regele Mihai I".
Cele două parcuri nu au avut niciodată o denumire oficială. Primul a fost numit după numele unei societăți comerciale care își desfășoară activitatea aici (Milia), iar cel de-al doilea a fost numit după monumentul amplasat în acest spațiu (Soldatul Necunoscut). Parcul Milia a fost modernizat anii trecuți, Parcul Soldat urmează să intre în reabilitare anul viitor. În aceste condiții, consilierii locali Adrian Dochia, Monica Clinciu, Florin Frățilă și Enache Dragomir propun ca întregul parc să poarte numele Regelui Mihai. Cu atât mai mult cu cât cele două parcuri sunt amplasate pe Bulevardul Carol I, bulevardul central al municipiului, care poartă numele străbunicului Regelui Mihai.
În ședința de marți va fi dat doar un acord de principiu din partea consilierilor locali. Ulterior, în conformitate cu legislația în vigoare, se va solicita avizul Comisiei județene de atribuire de denumiri din cadrul Prefecturii Prahova și apoi va fi aprobat un proiect care să prevadă atribuirea noii denumiri.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerii și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.