După cum știți deja, încercăm să venim periodic în fața dumneavoastră cu rubrici noi, cu emisuni noi, cu informații interesante și, poate mai puțin cunoscute. Așa a luat naștere și Minutul de... istorie locală, o rubrică prin care dorim să vă prezentăm, într-un fel, Câmpina de ieri și de azi. Este un demers strict jurnalistic, scopul fiind acela de a păstra în memoria comunității frânturi din istoria localității.
Librăria Crăciun era un simbol al urbei. Aparținea familiei Ioan Crăciun, care deținea și o vilă splendidă în apropierea Muzeului Memorial “Nicolae Grigorescu”, dar și un anticariat și un atelier de cusături. Librăria Crăciun se afla pe strada Carol I, lângă Școala lui Scripcă, într-o zonă în care astăzi sunt blocuri, în apropierea intersecției cu Calea Doftanei. Mai multe informații despre celebra librărie din Câmpina de altădată, aflați din Minutul de... istorie locală.

Pe 28 martie 2026, cu două săptămâni înaintea Sfintelor Sărbători Pascale, la Câmpina va avea loc cea de-a 16-a ediție a Marșului pentru Viață. Sub tema "Solidaritate pentru amândoi", ediția din acest an evidențiază necesitatea sprijinului real pentru mamă și copil, înainte și după naștere, ca responsabilitate comună a societății.

După cum scriam la finalul anului trecut, Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" Câmpina a obținut o finanțare de 11.390 lei din Fondul "Științescu" Prahova, fond destinat implementării inițiativelor privind știința, tehnologia, arta și inovația.

După cum vă informam recent, compania ELSID, prin intermediul Asociației Câmpina Curată, a donat Ucrainei medicamente și alte produse farmaceutice în valoare de peste 60.000 euro.

Săptămâna în curs este considerată “Săptămâna meseriilor“, prilej pentru elevii din clasele a VIII-a de la școlile gimnaziale să poată face vizite în licee pentru a-și face o idee asupra viitoarei orientări profesionale.