CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local Câmpina a aprobat mai multe documentații pentru un proiect de realizare a unor stații de reîncărcare vehicule electrice

- Actualitate -

Consiliul Local Câmpina a aprobat mai multe documentații pentru un proiect de realizare a unor stații de reîncărcare vehicule electrice

Studiul de fezabilitate, indicatorii tehnico-economici, descreierea sumară a investiției și contribuția de la bugetul local pentru proiectul ”Stații de reîncărcare vehicule electrice” au fost documentele aprobate vineri, 27 octombrie, în cadrul unei ședințe extraordinare de îndată a Consiliului Local Câmpina.

Într-o primă fază, primarul Alin Moldoveanu, inițiatorul proiectului, ar fi vrut să-l introducă pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 25 octombrie, dar, în cele din urmă, a renunțat, lucru salutat de unii dintre consilierii PSD ”pentru a avea timp să-l studieze”. Cu toate acestea, unul dintre colegii lor nu a participat la ședința de vineri, probabil pentru că nu a reușit să studieze proiectul.
La modul concret, prin acest proiect vor fi amenajate 20 stații de reîncărcare pentru vehicule electrice, în nouă amplasamente: Strada I.L. Caragiale, fără număr; Bulevardul Culturii, nr. 18 (sediul Primăriei Câmpina); Calea Doftanei, nr. 18 (sediul Direcției Economice); Bulevardul Nicolae Bălcescu, nr. 50 (Casa Tineretului); Strada Griviței, nr. 95 (Casa de Cultură ”Geo Bogza”); Strada Sg. Maj. Erou Grigore Nicolae, nr. 4 (Spitalul Municipal); Strada Griviței, nr. 1 (Liceul Tehnologic Energetic); Ecaterina Teodoroiu, nr. 34 (Liceul Tehnologic Mecanic); Strada Uniunea Europeană, fără număr. În toate aceste locații vor fi două stații cu patru puncte de reîncărcare, cu excepția celei de la Direcția Economică, unde vor fi patru stații cu opt puncte de reîncărcare.
Durata de implementare a investiției este de 18 luni, din care 8 luni pentru lucrările de execuție propriu-zise.
Proiectul este finanțat prin Administrația Fondului de Mediu. Valoarea totală a proiectului este de 1.349.939,48 lei, contribuția de la bugetul local fiind de 647.874,08 lei.
Proiectul a fost aprobat de Consiliul Local, singura abținere dintre consilierii prezenți fiind cea a lui Marius Anghelescu.


29 Oct 2023 12:36 2663 vizualizari


Comentarii






  • 30.10.2023 14:53 Dan Încărcare gratis sau cu ce costuri pentru proprietarii de auto?
  • 29.10.2023 19:33 Catalin Pai asa am calculat si eu 14 proprietari x 5 masini = 70 masini... Asta cu turismul de incarcare a masinilor electrice imi scapase. O sa se puna pe picioare hotelul Muntenia ca pe vremea lui Dinamo Maxima...
  • 29.10.2023 17:06 Cristian 14 proprietari zici? De unde ai scos constatarea asta? Numai eu am 5. Si in principiu nu le faci numai pt cei din Campina.
  • 29.10.2023 14:06 Cata Cred ca e bine venit un astfel de proiect. Ba mai mult indicat ar fi ca cei 14 proprietari de masini electrice sa incarce masinile gratuit. Numai ei stiu ce sacrificii au facut sa cumere acele masini. Peste 4 ani cand li se uzeaza bateriile sa le fie inlocuite gratuit. Apoi sa fie facuti cetateni de onoare ai orasului si sa li se ofere o banda de circulatie gratuita in pasajul lui Alin...
448 vizualizari 21 Mar 2026 14:34 Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Mulți câmpineni au fost la Ziua Porților Deschise la creșa din cartierul Voila

Inițiativa administrației locale de a organiza o zi a porților deschise la creșa din cartierul Voila s-a bucurat de succes, muți câmpineni venind să vadă, practic, cea mai nouă realizare a administrației câmpinene.

citeste mai mult
533 vizualizari 21 Mar 2026 10:50 În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1 de la Bănești

În sfârșit, a fost montată pasarela peste DN1 de la Bănești

Au trecut aproape 14 luni de la deterioarea pasarelei pietonale peste DN1 de la Bănești până când, într-un final, CNAIR să monteze noua pasarelă.

citeste mai mult
1800 vizualizari 20 Mar 2026 20:33 Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un accident rutier, între un autotren încărcat cu paleți și un autoturism.

citeste mai mult
647 vizualizari 20 Mar 2026 14:40 Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Ca urmare a activităților operative și de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracțională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de evadare și distrugere.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV