În cadrul campaniei noastre "Câmpina curată" vă prezentăm o situație aproape incredibilă, care ne-a fost semnalată de locuitori de pe Aleea Margaretei. O alee situată între străzile Toma Ionescu și Maramureș, destul de aproape de centrul municipiului. Cum este posibil să se întâmple așa ceva? Întrebarea este retorică, desigur, iar imaginile vorbesc de la sine.
Anul trecut, aici, pe Aleea Margaretei, au apărut peste noapte foarte multe ambalaje, aduse în mod cert cu o mașină (având în vedere cantitatea lor) și aruncate de-a valma lângă containerele de gunoi. Acum, în aceeași locație, au fost aduse tot felul de lucruri vechi, ca și cum cineva s-ar fi mutat și a vrut să scape de ele. Le-a aruncat lângă platformă, de unde gunoiul se ridicase recent. Iar locuitorii din zonă sunt extrem de nemulțumiți de această situație.
Așteptăm în continuare de la dumneavoastră să ne semnalați probleme legate de curățenia orașului. Așteptăm inclusiv poze și filmulețe. Suntem convinși că vă pasă de curățenia localității și vreți să vă implicați în această campanie. Puteți suna și la Floricon Salub pentru a solicita sprijin, iar în cazuri deosebite vă puteți adresa Poliției Locale. Ne referim aici la situațiile în care vedeți cum din diferite mașini se aruncă saci cu gunoi sau ambalaje. Sunt multe nemulțumiri legate de curățenie, dar dacă ne implicăm cu toții, poate reușim să rezolvăm măcar o parte din probleme.
Citiți și CÂMPINA CURATĂ 2018 - Campania noastră și a voastră
În atenția locuitorilor din cartierele Muscel și Câmpinița: deșeurile vegetale se ridică de două ori pe lună, în alte zile decât cele în care sunt colectate deșeurile menajere
Câmpina, Bulevardul Culturii. Cât de greu poate fi să păstrăm frumusețea acestui loc?!

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.