CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Conferința ”Alături de tine, nu împotriva ta”, o mână caldă întinsă către adolescenți și familiile lor

- Eveniment -

Conferința ”Alături de tine, nu împotriva ta”, o mână caldă întinsă către adolescenți și familiile lor

Asociația ”Câmpina Tânără” a organizat vineri seară o conferință cu totul și cu totul specială pentru părinți și adolescenți - ”Alături de tine, nu împotriva ta”.

Evenimentul a avut loc în sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură ”Geo Bogza” și a inclus multe momente interesante.
S-a plecat de la premiza: fiecare adolescent are nevoie de un adult care să-i spună: Sunt aici. Cu tine. Nu împotriva ta!
Au fost prezenți în fața publicului specialiști din domeniul educației, ai siguranței publice (poliție jandarmerie) și psihologi, dar și oameni de litere, inclusiv reprezentanți ai Asociației Azami.
Astfel, s-au adresat publicului: Cătălin Grancea - subcomisar de poliție; Maria Dobrescu - profesor de limba și literatura română, scriitoare; Dana Ciobotă - medic psihiatru; Cătălin Paraschiv - actor, managerul Casei Municipale de Cultură Câmpina; Elena Luminița Călugăru - psiholog clinician; Silviu Fodac - subofițer Jandarmeria Română; Tiberiu Rotaru - agent șef de poliție Serviciul Criminalistic, împreună cu Tara, un câine de serviciu specializat.

A fost o mână întinsă către toți cei care au simțit măcar o dată că nu sunt înțeleși, că nu mai știu cum să comunice cu copilul lor sau că nu găsesc sprijin în cei mari, o promisiune că vocea adolescenților contează, dar și că părinții nu sunt singuri, că schimbarea începe cu empatie.
Plecând de la tema ”Ce se întâmplă când nu comunicăm?”, vorbitorii au insistat asupra comunicării eficiente și a educației rutiere ca fiind singurele elemente care pot transforma haosul în ordine și pericolul în siguranță. Concluzia a fost că împreună se pot transforma copiii vulnerabili în persoane responsabile. S-a mai vorbit despre educație, dar nu ca disciplină, ci ca o relație construită pe iubire, răbdare și curaj; despre cum să le oferim alinare și siguranță emoțională copiilor noștri; despre echilibrul familial și comunicarea autentică dintre generații.
“La această conferință nu am venit să ne spunem cine are dreptate. Am venit să ne amintim cât de ușor putem pierde legătura și cât de puternic este acel gest simplu de a întinde mâna. Nu ca să tragem pe cineva după noi, ci ca să stăm un pic, împreună, acolo unde doare.
Pentru voi, părinți: știm că nu există manual de instrucțiuni pentru a crește un adolescent. E greu să fii sprijin când simți că ești respins. E greu să iubești cu răbdare când nu înțelegi de ce tonul e rece, ușa e închisă, sau răspunsul e mereu nu știu sau lasă-mă.
Pentru voi, adolescenți: știm că nu e ușor să crești. Că lumea vi se cere să știți cine sunteți, când nici voi nu v-ați descoperit încă. Știm că ați vrea să fiți auziți fără să ridicați vocea, și că poate vă doriți mai multă înțelegere și mai puțin control. Dar între toate aceste ziduri și tăceri, există ceva ce ne unește: iubirea. Poate că e spusă stângaci, poate că e amestecată cu teamă, poate că doare uneori, dar e acolo”, spune Cătălina Paraschiv, reprezentantul Asociației Câmpina Tânără, organizatorul conferinței.

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


26 Apr 2025 10:36 1330 vizualizari


Comentarii






249 vizualizari 19 Mar 2026 11:07 Tituș Constantin.. altfel, la debutul cu o expoziție de acuarelă

Tituș Constantin.. altfel, la debutul cu o expoziție de acuarelă

Chiar dacă s-a născut la Comarnic, pe 25 ianuarie 1964, Tituș Constantin este considerat câmpinean, aici crescând nu numai din punct de vedere artistic. Este un cantautor de muzică acoustică rock – country – folk, dar care datorită experienței artistice acumulate poate aborda cu ușurință și alte genuri - pop, blues, jazz. 

citeste mai mult
393 vizualizari 18 Mar 2026 19:27 „Competențe pentru viitor” - o conferință la Câmpina despre autocunoaștere, carieră și alternative de succes

„Competențe pentru viitor” - o conferință la Câmpina despre autocunoaștere, carieră și alternative de succes

Azami Training a continuat seria conferințelor din cadrul proiectului mai amplu „Pariu cu mintea, viitor fără umbre”, cu o nouă întâlnire cu elevi din liceele câmpinene pe tema „Competențe pentru viitor”.

citeste mai mult
713 vizualizari 18 Mar 2026 11:56 O colecție particulară de 3.600 mărțișoare a fost expusă la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

O colecție particulară de 3.600 mărțișoare a fost expusă la Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina

3.600 mărțișoare, din care peste 70% sunt dinainte de 1989, aceasta a fost expoziția de mărțișoare a medicului câmpinean Roxana Turtureanu, expoziție care a avut loc în aula Colegiului Național „Nicolae Grigorescu” Câmpina.

citeste mai mult
479 vizualizari 17 Mar 2026 18:42 De Ziua Mondială a Poeziei, la Matineul Cultural Elstar va fi lansat un volum de poezie semnat de Florin Dochia

De Ziua Mondială a Poeziei, la Matineul Cultural Elstar va fi lansat un volum de poezie semnat de Florin Dochia

Pe 21 martie este declarată de UNESCO Ziua Mondială a Poeziei, începând din anul 1999, drept o recunoaștere a faptului că oamenii de litere și de cultură, poeții și scriitorii din întreaga lume și-au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV