Pompierii din Câmpina au fost solicitați, joi după-amiază, în satul Drăgăneasa, comuna Provița de Jos, la ceea ce s-a crezut inițial a fi un incendiu.
Astfel, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, ”în cel mai scurt timp, la locul indicat au fost mobilizate trei autospeciale de stingere și un echipaj SMURD. La sosirea pompierilor, aceștia au constatat faptul că nu este vorba despre un incendiu, ci despre o explozie produsă la o butelie (neurmată de incendiu), soldată cu două victime care au suferit arsuri. Este vorba despre un bărbat și o femeie, în vârstă de 38 și, respectiv, 26 ani, aflați în stare de conștiență, cărora li s-au acordat îngrijiri la fața locului, fiind solicitată și intervenția ambulanței SMURD de terapie intensivă mobilă - cu medic." Bărbatul a suferit arsuri de gradele II și III pe aproximativ 25% din suprafața corpului, fiind intubat de către medicul echipajului TIM și transportat la UPU Ploiești, urmând ca în cursul zilei de vineri să fie transferat cu elicopterul SMURD la o altă unitate spitalicească din țară, pentru a primi îngrijirile de care are nevoie. De asemenea, și tânăra de 26 de ani a fost transportată la UPU Ploiești, starea acesteia fiind stabilă, potrivit ISU Prahova.
(Foto - ISU Prahova)

În primele două episoade ale acestui serial v-am prezentat achizițiile de microbuze electrice școlare făcute de consiliile județene din țară de la Aveuro Internațional Câmpina, firmă aflată în centrul acestui scandal, apoi de la celelalte cinci firme, toți furnizorii având în comun prețurile foarte mari cu care au vândut aceste microbuze. În acest episod vom face un rezumat și vom încerca să tragem câteva concluzii.

De câteva zile se întâmplă un lucru ciudat și încercăm să înțelegem ce se întâmplă și pe cine deranjăm.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse la capătul Străzii Lacul Peștelui.

La Cluj-Napoca a avut loc vineri, 24 aprilie, competiția WorldSkills pentru brutari, patiseri și preparatori de produse făinoase. La competiție a participat și un grup de elevi și cadre didactice de la Liceul Tehologic „Constantin Istrati” Câmpina.