Devenit deja o frumoasă tradiție, Festivalul Cireșelor de la Bănești - satul Urleta va avea loc în acest an pe 10 și 11 iunie.
Ca în fiecare an, dincolo de tradițiile legate de culesul cireșelor, dincolo de gratarele încinse și de halbele cu bere, administrația locală din Bănești a pregătit două zile de spectacole. Astfel, sâmbătă vor cânta Vasile Vădan, Cristian Pomohaci, Matteo și Anda Adam, iar duminică - Petrică Mâțu Stoian, Angelica Bălașa, Shift și Andra. În ambele zile ale festivalului, programul artistic va începe la ora 15.00 și va fi prezentat de Adriana Deaș.

Pe parcursul lunii martie s-a desfășurat concursul de eseuri și desene „Basarabia, pământ românesc”, organizat de Asociația Cultul Eroilor „Regina Maria” Câmpina, în parteneriat cu Asociația „Câmpina Tânără”.

La finalul săptămânii trecute, la Chișinău a avut loc cea de-a patra ediție a Festivalului Internațional de Artă pentru copii și tineret „Mărțișorul copiilor”.

Pe 24 martie 1933, pe scena Sălii „Monovici” din Câmpina avea loc spectacolul cu piesa „Marchizul de Priola” (scrisă în anul 1902 de francezul Henri Lavedan), cu marele actor Tony Bulandra în rolul principal, la final acesta fiind sărbătorit cu ocazia împlinirii a trei decenii de activitate teatrală.

Ajunsă la ediția a patra, Conferința Educațională PeaceJam România va avea loc la Câmpina în zilele de 18 și 19 aprilie 2026.