În noaptea de vineri spre sâmbătă, polițiștii câmpineni - alături de cei de la Direcția Poliția Locală și de la RAR Prahova - au derulat o amplă acțiune pe străzile din municipiul Câmpina.
Acțiunea a avut ca obiectiv combaterea principalelor cauze generatoare de accidente și verificarea stării tehnice a vehiculelor.
Intervenția a urmărit reducerea riscurilor din trafic prin sancționarea comportamentelor periculoase, dar și prin dialog preventiv cu șoferii și pietonii, pentru consolidarea siguranței rutiere și a respectului reciproc în trafic, după cum a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
Au fost efectuate testări alcooltest și cu aparatul drugtest, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 37 sancțiuni contravenționale.
Au fost reținute două permise de conducere (unul pentru depășirea vitezei cu peste 50km/h față de reglementarea în zonă și altul pentru neacordarea de prioritate) și retrase cinci certificate de înmatriculare. Valoarea totală a amenzilor aplicate se ridică la aproximativ 17.000 de lei. Cele mai frecvente probleme au vizat atât conduita periculoasă în trafic – neacordarea de prioritate, excesul de viteză sau indisciplina pietonală – cât și deficiențe tehnice ale vehiculelor, de la ITP expirat până la anvelope și sisteme de iluminat neconforme.
(Foto - IJP Prahova)
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

După cum v-am informat seara trecută, Comitetul Local pentru Situații de Urgență, convocat de primarul Irina Nistor, a luat decizia închiderii complete a Bulevardului Carol I la ieșirea din municipiul Câmpina spre Cornu, implicit intrarea în Câmpina dinspre comuna Cornu.

Rolul oricărui Legislativ este acela de a aproba sau respinge un proiect de hotărâre. Consiliul Local Câmpina va avea, însă, pe masă, la ședința ordinară din 29 ianuarie 2026, două proiecte ciudate, cel puțin ca titulatură. Practic, consilierii vor aproba să... nu se facă ceva!

În urma agravării alunecării de teren de la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu, a fost convocată o ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență care a decis ca începând din această seară (marți, 27 ianuarie), ora 19.00, Bulevardul Carol I să fie complet închis traficului rutier pe tronsonul afectat.

Pompierii militari din Sinaia au fost alertați cu privire la producerea unui posibil incendiu într-o locuință din orașul Bușteni. La locul solicitării s-au deplasat o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și SVSU Bușteni.