
Este posibil ca reprezentanții Primăriei Câmpina să creadă că în localitate toată lumea are mașină, iar pe trotuare nu circulă nimeni. Altfel nu ne putem explica de ce arată ca o junglă un trotuar din Câmpina. Cititorii ne-au atras atenția, iar noi am mers și ne-am convins că au dreptate. Priviți imaginile.

Din Calea Dacia, pe lângă fostul peco Tibi Oil, în jos, spre DN1, este Strada În Luncă. Face parte tot din municipiul Câmpina. Și aici locuiesc tot câmpineni, chiar dacă uneori se simt uitați complet de administrația locală. Problema ridicată de ei acum este simplă. Vor să scape de urmele adânci lăsate de HidroPrahova în carosabil.

Pe 2 noiembrie 2016, conducerea Colegiului Tehnic "Constantin Istrati" a trimis o adresă Primăriei Câmpina prin care își manifesta disponibilitatea de a ceda administrației locale mai multe spații din incinta Căminului Petrol, cu excepția bibliotecii, atelierelor școlare și sălii de sport unde se antrenează sportivii de la CSS "Constantin Istrati" și a căror destinație trebuie păstrată.

Peste 1500 de copii din întreaga ţară au participat luni, 19 iunie, la Bucureşti, pe arena "Iolanda Balaş Soter" la finala Campionatului Naţional de Atletism pentru Copii I, II şi III. O participare numeroasă şi valoroasă, doar la startul probei de 60m aliniindu-se peste 70 de tineri sportivi. De la CSS Constantin Istrati Câmpina au participat la aceste finale 7 sportivi, pregătiţi de Mihaela Marin şi Jenica Bran, ei obţinând 5 medalii dintre care una de aur şi câte două de argint şi de bronz.

Unii ne veți da dreptate, alții veți spune că suntem insensibili la istoria Câmpinei. Poate am folosit un termen nu tocmai plăcut, dar nouă ni se pare că exact așa arată acum o parte din Parcul Trandafirilor, de la notariate, ca un cavou.

Primăria Câmpina nu încetează să ne uimească. După ce a modernizat o alee și a transformat-o într-un loc numai bun să-ți rupi picioarele, acum a montat în zona și o hartă, ca nu cumva să se rătăcească cineva pe cei câțiva zeci de metri de la stradă până la dispensarele medicale. Un motiv în plus să ne dăm seamă că, de fapt, nu s-a înțeles adevărata problemă pe care o au oamenii care vin aici.

150.000 lei este suma totală alocată de la bugetul Câmpinei pentru finanțarea, pe bază de proiecte, a unor acțiuni organizate anul acesta de asociațiile și fundațiile din municipiu. Finanțarea nerambursabilă este acordată în conformitate cu prevederile Legii 350/2005. O comisie special constituită la nivelul administrației locale a evaluat proiectele și a decis cum vor fi împărțiți banii.

Primii indicatori tehnico-economici au fost aprobați în iulie 2016, iar valoarea rezultată din studiul de fezabilitate pentru modernizarea Parcului de la Soldat era de 857.820 lei fără TVA. În decembrie 2016, Consiliul Local a aprobat din nou aceiași indicatori, de această dată valoarea investiției fiind mai mare - 863.211 lei fără TVA. Reprezentanții Primăriei au invocat atunci necesitatea refacerii proiectului, pentru că... au fost omise instalațiile electrice din parc și instalația de apă (irigații) pentru spațiul verde.

În acest week-end, la București, au avut loc alegeri pentru noua conducere a Partidului Național Liberal. Sâmbătă au fost adoptate mai multe modificări la Statutul PNL și a fost ales președintele partidului. Alegerile au fost câștigate fără emoții de Ludovic Orban, care a întrunit 3.518 voturi, față de cele 952 ale contracandidatului său, Cristian Bușoi.

În plenul Parlamentului va fi citită astăzi moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Grindeanu, moțiune depusă de PSD, practic, împotriva propriului Guvern în urma scandalului fără precedent din partidul de aflat la putere. Mai bine spus, în urmă războiului total dintre premierul Sorin Grindeanu și liderul PSD, Liviu Dragnea. Potrivit unui comunicat de presă remis de PSD Prahova, parlamentarii prahoveni vor participa la ședință și vor susține moțiunea.