Amical de lux pentru fotbalul câmpinean: Sportul - Steaua

Sport (Categoria articolului)

În ciuda unei vremi potrivnice, în această dimineaţă, pe stadionul "Rafinăriei" din Câmpina am consemnat unul dintre puţinele evenimente notabile din fotbalul câmpinean - meciul amical de lux dintre Sportul Câmpina şi Steaua Bucureşti. Este vorba despre Steaua lui Marius Lăcătuș, echipa care a pornit de la zero și care se află acum în Liga a IV-a. Și chiar dacă elevii lui Lăcătuş s-au impus de o manieră categorică, scor 7-1, important rămâne evenimentul în sine.

La înţelegerea celor două conduceri tehnice s-a decis să se joace pe durata a două reprize a câte 60 minute. Acest detaliu şi-a pus serios amprenta asupra scorului final, pentru că în vreme ce bucureştenii au avut două echipe diferite, iar în repriza secundă au avut chiar 8 jucători sub 18 ani, de partea cealaltă, câmpinenii nu au beneficiat de un lot la fel de numeros, ca să nu mai vorbim de media de vârstă. În pofida acestui lucru, Sportul Câmpina nu s-a făcut de râs, a atacat ori de câte ori a avut ocazia şi a reuşit să înscrie un gol, care pentru autorul său, Lucian Ion, ar putea rămâne cel mai valoros gol al carierei.
Autorii golurilor au fost Răsdan (minutul 16), Ghiţă (minutul 31), Bâtfoi (minutul 34), Vâlcea (minutele 83-11m şi 110), Mirea (minutele 103, 114) - pentru Steaua, în vreme ce pentru Sportul a marcat Lucian Ion (minutul 81-11m).
Iată şi componenţa celor două echipe:
Sportul Câmpina: Negreanu - Biro, Vasma, Voinea, Rădulescu - Voicu - Spurcaciu, Jantea, Creţu, O. Constantin - Nichifor. Au mai jucat: Bucuroiu, C. Constantin - Drăgoi, Neagu Roşu, Sichim, Cismaru, Piuc, Pantilie, Urdea, Dinică. Antrenori: Marius Palancianu, Philip Basma.
Steaua Bucureşti: Kis - Zamfirescu, Lolescu, Sitaru, Turbatu, Olaru, Ghiţă, Răsdan, Pieptănuş, Bâtfoi. Predescu. Au mai jucat: Voican, Iancu - Jitaru, Pădureţ, Radu, Grigore, Vâlcea, Zeciu, Curt, Cuibari, Mirea, Pătrănoiu. Antrenori: Marius Lăcătuş, Ştefan Iovan.
Arbitri: Mihai Amorăriţei - Dragoş Pantilie, Ştefan Călăraşu (toţi din Câmpina).