Am scris pe larg despre intenția unei societăți comerciale din Năvodari de a construi un bloc pe Bulevardul Culturii din Câmpina, pe locul fostei grădini de vară (foto), chiar în apropierea Casei cu Grifoni - sediul Primăriei. De asemenea, am invitat liderii principalelor partide din Câmpina să-și spună părerea privind această intenție a firmei respective. În rândurile următoare vă prezentăm alte două puncte de vedere: al Partidului Verde și al consilierul independent Costel Filip.
Vă reamintim că reprezentanții USR, PSD, PNL, PMP, consilierul Cezar Grama și Partidul Prahova în Acțiune consideră inoportună o astfel de investiție care pune în pericol aspectul arhitectural al zonei, o zonă de protecție a monumentului istoric Casa cu Grifoni. În același timp, Partidul Oamenilor Liberi nu și-a prezentat un punct de vedere ferm despre această situație, considerând că informațiile deținute sunt incomplete. Iată și și ce spun Partidul Verde și consilierul independent Costel Filip.
Roxana Gheorghe, consilier local și președinte Partidul Verde: ”Noi considerăm că este prematur să ne pronunțăm asupra acestui subiect. Deocamdată, este doar o intenție. Trebuie să vedem proiectul propriu-zis de modificare a Planului Urbanistic Zonal, unde se vor regăsi punctele de vedere ale tuturor specialiștilor care trebuie să se pronunțe și abia apoi, după ce vom studia toate acestea, vom putea avea un punct de vedere”.
Costel Filip, consilier independent: ”Mie personal nu mi se pare că ar fi tocmai potrivit pentru zona respectivă un bloc cu patru etaje. Din ce știu eu, regimul de înălțime admis în acea zonă este de maximum două etaje. Dar vom vedea care sunt argumentele specialiștilor chemați să dea avize din punct de vedere urbanistic și din punct de vedere legal, iar în funcție de toate acestea, dacă se va ajunge la aprobare PUZ-ului în Consiliul Local, voi lua o decizie privind votul meu”.
Citiți și: Punctele de vedere ale partidelor cu reprezentare în CL Câmpina despre construirea unui bloc pe Bulevardul Culturii, lângă Primărie
La finalul acestei săptămâni, sâmbătă și duminică, pe esplanada Casei Tineretului vor avea loc primele două concerte din cadrul evenimentului Câmpina Summer Park Music.
La Consiliul Județean a fost semnat astăzi, 3 iulie 2025, contractul privind "Execuția rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Câmpina și Poiana Câmpina", parte a Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Prahova.
Mai mulți câmpineni ne-au transmis că pe Strada B.P. Hasdeu, la blocul din apropierea intersecției de la ”Răcitor”, există câțiva brazi uscați care pun în pericol trecătorii, dar și locatarii.
Pe 8 iulie 1988, adică acum 37 ani, la Câmpina se deschidea Forumul Național al Pionierilor, în prezența președintelui Organizației Naționale a Pionierilor, Poliana Cristescu, soția lui Nicu Ceaușescu.