În urmă cu mai bine de o săptămână, atrăgeam atenţia asupra unei noi treceri de pietoni trasată la intrarea în zona supermarketului Lidl, de pe B-dul Nicolae Bălcescu, din Câmpina. O trecere de pietoni care se oprea direct în bolovanii din jurul unui spaţiu care ar trebui să fie verde.
În aceste zile am avut surpriza să constatăm că lucrurile se mişcă, dovedindu-se încă o dată că în mediul privat se reacţionează mult mai repede decât atunci când este vorba de Primăria Câmpina sau de vreo altă instituţie de stat. Şi spunem acest lucru pentru că - aşa cum am scris şi în urmă cu mai bine de o săptămână - amenajarea acestei treceri de pietoni nu este apanajul administraţiei locale, ci a celor care au amenajat pentru Kaufland şi Lidl spaţiul respectiv.
Ieri şi astăzi se lucra de zor, fiind amenajată o alee, în continuarea celei existente, astfel încât acum, mult mai firesc, pietonii care vin spre această zonă comercială să ajungă la alei şi asfalt până la intrarea în magazine şi nu prin bolovani şi iarbă!
Citiţi şi Dragi pietoni, atenţie la bolovani!

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.