CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Guvernul a alocat bani pentru refacerea DJ 214 între Brebu și Pietriceaua, precum și pentru DJ 102I din Valea Doftanei

- Actualitate -

Guvernul a alocat bani pentru refacerea DJ 214 între Brebu și Pietriceaua, precum și pentru DJ 102I din Valea Doftanei

Consiliului Județean Prahova i-a fost alocată suma de 27.857.000 lei, de la Fondul de Intervenție aflat la dispoziția Guvernului, pentru refacere unor porțiuni de drumuri județene grav afectate de alunecările de teren. Unul dintre acestea este DJ 214 dintre Brebu și Pietriceaua, un drum care cedează de la o zi la alta, existând riscul unor surpări majore, care ar duce la izolarea satului Pietriceaua.

De asemenea, s-au alocat bani și pentru refacerea unor segmente din DJ 102I, pe raza comunei Valea Doftanei, un drum extrem de important și de circulat, afectat în mai multe zone de alunecările de teren reactivate de precipitațiile abundente.
Astfel, potrivit Hotărârii de Guvern 531/2020, Consiliul Județean Prahova beneficiază de 27.857.000 lei pentru refacerea următoarelor porțiuni de drumuri județene, afectate de alunecările de teren:
- DJ 214, zona km 9 + 500 - punct "Râpa lui Vlad"; 0,050 km, sat Pietriceaua, comuna Brebu
- Protejarea corpului şi a platformei DJ 214 (refacere şanţuri şi acostament), zona km 2 + 500 (proprietatea nr. 122); 1,200 km, sat Brebu Mânăstirei, comuna Brebu
- DJ 102 I, km 21 + 000, punct "Popas"; 0,030 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 26 + 000, cartier "Lunca Teşilei", zona "Buzoianu"; 0,040 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 29 + 000, Calea Doftanei, zona "Cazacu"; 0,040 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 30 + 500, zona "Rusu - Canton"; 0,040 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 32 + 500, str. Nicolae Grigorescu, zona "Ibrean"; 0,020 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 33 + 000, str. Nicolae Grigorescu, zona "Stanciu - Exari"; 0,070 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 102 I, km 34 + 100, zona "Trăisteni - Bran"; 0,038 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 101 S, km 0 + 000 - km 2 + 700, sat Teşila, 13 zone; 0,310 km, comuna Valea Doftanei
- DJ 101 T, 1,100 km, sat Teşila, comuna Valea Doftanei
În suma menționată sunt incluse și lucrările de refacere a DJ 233 (0,800 km) - comuna Ariceştii Zeletin și refacere a DJ 235 (km 2 + 250, 0,050 km) - comuna Lapoş.

Citiți și: Drumul județean 214 dintre Brebu și Pietriceaua, din ce în ce mai afectat de alunecările de teren


16 Jul 2020 19:06 6147 vizualizari


Comentarii






  • 17.07.2020 01:24 Miroiu iuliana Puneti..va pe TREBA OAMENI BUNI BANI GUVERNULUI SUN ALOCATI PT ,ACESTE DRUMURI ,FACUTE PRAF ,,NU AN SCOPURILE DUMNEAVOASTRA PROPII ,,PT TOTI BANII ADMINISTRATI PRIMARIILOR ,DE LA GUVERN,,,AN MAXIM 2 LUNI O SA AVETI CONTROALE LA FATA LOCULUI,,
1325 vizualizari 20 Mar 2026 20:33 Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Un copil de 10 ani și-a pierdut viața într-un accident pe o șosea din Prahova

Pe DN1B, pe raza localității Ceptura, a avut loc un accident rutier, între un autotren încărcat cu paleți și un autoturism.

citeste mai mult
524 vizualizari 20 Mar 2026 14:40 Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Un tânăr de 22 ani a părăsit și incendiat imobilul stabilit pentru măsura arestului la domiciliu

Ca urmare a activităților operative și de cercetare penală desfășurate cu promptitudine de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina, sub coordonarea procurorului de caz, a fost documentată activitatea infracțională a unui tânăr în vârstă de 22 ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de evadare și distrugere.

citeste mai mult
470 vizualizari 20 Mar 2026 12:21 Stadiul lucrărilor în proiectul de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina

Stadiul lucrărilor în proiectul de reabilitare și extindere a rețelei de apă și canalizare din Câmpina

Greu, foarte greu cu acest proiect, care vizează reabilitarea și extinderea rețelei de apă și canalizare. Vă reamintim că este un proiect al HidroPrahova, derulat cu fonuri europene și care va presupune intervenții pe aproape toate străzile din Câmpina.

citeste mai mult
667 vizualizari 20 Mar 2026 11:21 Anomaliile de pe Strada Uniunea Europeană din Câmpina - fără trotuar sau cu trotuare blocate și care se termină în iarbă

Anomaliile de pe Strada Uniunea Europeană din Câmpina - fără trotuar sau cu trotuare blocate și care se termină în iarbă

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o serie de anomalii, pe care le-a remarcat pe Strada Uniunea Europeană, una dintre străzile reabilitate destul de recent.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV