După ce a găzduit cu succes o tabără internațională de pictură pentru copii, Câmpina este acum locul în care se desfășoară o tabără internațională de pictură, sub genericul ”Pe urmele lui Grigorescu”, evenimentul fiind organizat de Casa de Cultură ”Geo Bogza”, Primăria și Consiliul Local Câmpina, cu sprijinul Casei Tineretului.
Tabăra se desfășoară în perioada 22-28 iulie, participanții putând fi văzuți prin oraș, în diverse spații publice, astfel încât câmpinenii au ocazia să vadă cum ia naștere efectiv un tablou. La această tabără participă 12 pictori: Victor Hristov și Vladimir Lozovanu (Cimișlia - Republica Moldova), Natalia Ariton și Ion Ciută (Cahul - Republica Moldova), Cornelia Mărgean și Emine Tokmakia (Turcia), Rumen Rainov și Emil Dimitrov Paralyuzov (Bulgaria), în vreme ce România este reprezentată de George Păunescu și Dorin Apreutesei (București), Mihaela Baltag și Gabriel Dima (Câmpina).
În ultima zi a taberei, vineri, 28 iulie, de la ora 13.00, în Parcul Regele Mihai I (sau la Casa de Cultură, în funcție de condițiile meteo), este programat vernisajul expoziției cu lucrările realizate în cadrul acestei tabere, lucrări care vor rămâne în patrimoniul cultural local.

Foaierul Casei de Cultură ”Geo Bogza” din Câmpina a fost vineri seara gazda unui vernisaj al expoziției intitulate ”Nostalgii”, în cadrul căreia au expus Cristiana Anton și Elena Toma.

Librăria Elstar din centrul municipiului Câmpina a găzduit o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar, fiind o seară dedicată literaturii contemporane și dialogului cu cititorii.

Vineri, 7 noiembrie, de la ora 17.30, va avea loc o nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar de la Câmpina, invitată fiind scriitoarea Cristina Struțeanu, care își va lansa volumul ”Mai departe... Mai aproape... Fetele pădurii”.

Cea de-a 32-a ediție a Galei Topul Firmelor Prahovene a avut loc vineri, 31 octombrie 2025, la Complexul Ramatuelle din Păulești.