Pasajul de la Ceas din centrul municipiului Câmpina sau Piațeta „Marin Constantin”, după mai noua sa denumire în onoarea fondatorului și dirijorului Corului „Madrigal”, are o mare problemă de fiecare dată când sunt precipitații.
Este o problemă care s-a perpetuat de la un mandat la altul și, indiferent de numele primarului, doar s-a constatat problema... Această zonă nu are gaigere sau scurgeri pentru canalizare pluvială și nici nu are o înclinație spre margini unde să existe scurgeri, astfel că, la fiecare ploaie, apa băltește...
Cum au fost precipitații și temperatura este la limita înghețului, imaginea este și mai deplorabilă... Băncile unde oamenii ar trebui să se așeze și să se odihnească sunt în mijlocul băltoacelor care au și înghețat, imaginea fiind... spectaculoasă, dar dezolantă.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Salvamont Prahova a publicat în urmă cu puțin timp niște imagini extrem de spectaculoase din cadrul misiunii de sâmbătă, de salvare a doi alpiniști germani din peretele Văii Albe, din Bucegi.

Cel mai dificil traseu de alpinism din Munții Bucegi este pe peretele Coștilei și al Văii Albe, trasee care necesită un echipament adevcat, experiență și o pregătire specifică.

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.

O furtună de vară, de scurtă durată, dar de mare intensitate, a făcut ravagii la Câmpina.