În urma evenimentelor petrecute la ședința extraordinară a Consiliului Local Câmpina de miercuri dimineață, când consilierii alianței de dreapta au părăsit ședința, nu s-a mai întrunit cvorumul necesar și nu a putut fi votat proiectul de pe ordinea de zi (detalii AICI), consilierii Partidului Oamenilor Liberi, Liviu Briciu și Cosmin Raț, ne-au transmis un comunicat de presă pe care îl redăm integral.
"Dragi câmpineni,
De când ne-ați oferit ocazia, prin votul vostru, să avem doi membri în Consiliul Local al Municipiului, am încercat să stăm departe de ochii publicului și să muncim în beneficiul vostru, prin proiecte fezabile și realizabile, prin întâlniri cu cetățenii, prin voturi acordate în întregime pentru acest oraș și locuitorii săi.
Din păcate, suntem nevoiți să ieșim public cu această scrisoare deschisă către voi, pentru a vă semnala ultimele evenimente din Consiliul Local, care pot zădărnici acordarea de fonduri europene, atât de necesare orașului. Astăzi, la ora 10.00, a avut loc o ședință extraordinară a CL Câmpina, în care era necesară DOAR ACCEPTAREA sumei de 1,15 milioane lei pentru unul dintre proiectele cu fonduri europene la care Primăria Câmpina este partener. Dar coaliția din Consiliu, constituită pe interese personale, a părăsit sala de ședințe din alte motive, astfel încât proiectul de hotărâre nu a putut fi votat. Suntem în pericol de a pierde bani europeni, atât de necesari orașului, doar din ambiții personale și din incompetența sau incapacitatea unora de a vedea interesul orașului în locul celui de partid.
Așa cum spuneam, această majoritate din consiliu nu se întrunește să voteze pentru locuitori și pentru oraș, nediscutând proiectele bune, ci respingându-le din start, fără argumente, fără amendamente, fără nimic. Doar pentru că așa s-a dictat de mai sus. Ne întrebăm dacă, în această situație și în această alcătuire, Consiliul Local Câmpina mai are legitimitate, respingând proiectele care asigură bani europeni nerambursabili pentru orașul nostru. Analizăm, de altfel, posibilitatea convocării unui referendum local pentru dizolvarea Consiliului Local. Sperăm că, în ceasul al doisprezecelea, îi va veni mintea la cap și va funcționa în beneficiul vostru, și nu pe interese personale sau de partid".
Partidul Oamenilor Liberi Câmpina
Consilierii locali Liviu Briciu și Cosmin Raț

Au trecut doi ani de la alegerile locale din iunie 2024. Cele care s-au finalizat cu alegerea în funcția de primar al municipiului Câmpina a Irinei Mihaela Nistor, care l-a învins pe primarul în funcție de atunci, Alin Ioan Moldoveanu.

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o campanie la nivel național, prin care dorește să fie mai aproape de cetățeni, să le asculte doleanțele și problemele. „AUR te aude!” este numele acestei campanii care a ajuns și la Câmpina.

Ziua porților deschise este, de obicei, un eveniment al unei instituții publice. În acest context, inițiativa USR Câmpina de a organiza un astfel de eveniment este cel puțin inedită.

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere, primul vizat fiind cartierul Turnătoriei, unul dintre cele mai sărace, cu foarte multe probleme de toate felurile.