În cadrul campaniei "Câmpina curată" pe care am inițiat-o și dorim să o desfășurăm împreună cu voi toți, ieri am primit o primă fotografie de la un cititor. O imagine surprinsă pe Bulevardul Bălcescu, în apropiere de IRA.
Cititorul nostru ne-a povestit că a văzut un tânăr care a coborât dintr-un Logan cu număr de București și a lăsat gunoiul pe trotuar, sub coșul de gunoi. Apoi s-a urcat în mașină și a plecat. Simplu. La un astfel de gest, aproape nu mai ai ce spune. Totuși, dincolo de lipsa de bun simț, mai există o problemă. Se întâmplă foarte des, în special în Cartierul Câmpinița, ca bucureștenii care au case prin împrejurimi (mai ales la Cornu) să vină la sfârșitul week-end-ului și să lase saci întregi cu gunoi menajer. Gunoi care se adună la cel strâns din Câmpina și pe care îl plătesc câmpinenii.
Așteptăm în continuare fotografii sau filmulețe de la cititorii noștri, pozitive sau negative. Știm că există multe probleme în Câmpina, dar păstrarea unui oraș curat ar trebui să fie o prioritate pentru noi toți - cetățeni, agenți economici, administrație locală, operator de salubritate.
Citiți și CÂMPINA CURATĂ - campania noastră și a voastră

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub a anunțat un program pentru realizarea dezinsecției în spațiile verzi din Câmpina.

Valea Doftanei a fost serios afectată de ruperea de nori de sâmbătă după-amiază, prevenită prin trei mesaje RO-ALERT.

HidroPrahova a anunțat că sut posibile perturbări ale furnizării apei. Probabil că lumea se aștepta la mai multă claritate și precizie din partea societății care are unul dintre cele mai ridicate prețuri la apă din România. Dar, probabil, atât s-a putut...