CONTACT

Spitalul Municipal Câmpina depune cerere de finanțare europeană pentru achiziționarea de aparatură și echipamente de aproape 3,7 milioane euro

- Actualitate -

Spitalul Municipal Câmpina depune cerere de finanțare europeană pentru achiziționarea de aparatură și echipamente de aproape 3,7 milioane euro

La nivelul Uniunii Europene, în contextul pandemiei de coronavirus, s-a creat o axă de finanțare pentru achiziția de aparatură și echipamente medicale pentru spitalele Covid sau incluse pe lista celor care asigură suportul pentru pacienții infectați cu SARS-CoV-2. După cum bine știți, Spitalul Municipal Câmpina este unitate suport, deci poate beneficia de fonduri europene pe axa de finanțare special creată. În prezent, la Spitalul Municipal se pun ultimele detalii înainte de depunerea cererii de finanțare pentru un astfel de proiect.

Se are în vedere achiziția de aparatură medicală în valoare de peste 18 milioane lei, adică aproape 3,7 milioane euro. Iată și lista aparaturii și echipamentelor care vor fi achiziționate de Spitalul Municipal în cadrul acestui proiect:
- un aparat anestezie de înaltă performanță - 155.000 lei;
- 8 aparate de ventilație de înaltă performanță - 672.000 lei;
- 8 paturi pentru secția ATI, cu mobilitate laterală - 1.528.000 lei;
- un aparat de radiologie mobil digital - 952.000 lei;
- 75 injectomate - 750.000 lei;
- 20 infuzomate - 200.000 lei;
- o stație centrală de injectomate și infuzomate - 137.000 lei;
- 3 roboți de sterilizare cu lamă xenon - 3.300.000 lei;
- un ecograf pentru cardiologie cu sonde cardio, țesut moale și transesofagiană - 833.000 lei;
- două holtere - 48.000 lei;
- 69 paturi 3 secțiuni cu saltea - 1.104.000 lei;
- 4 mașini pentru spălat și dezinfectat podele - 72.000 lei;
- o linie laparoscopică clasică - 835.000 lei;
- o linie de endoscopie digestivă - 1.100.000 lei;
- o mașină de spălat instrumentar cu ultrasunete (capacitate 60 litri) - 28.000 lei;
- un aparat ESWL, aparat de litotriție extracorporală (care distruge calculii cu ultrasunete, procedeu non-invaziv) - 3.451.000 lei;
- 9 aparate electrocardiograf - 216.000 lei;
- 5 paturi hidraulice, cu butelie O2, pentru urgențe - 120.000 lei;
- un sistem închis tip PCR - 238.000 lei;
- un termostat de 100 litri - 18.000 lei;
- un aparat autoclav de 100 litri - 60.000 lei;
- o ambulanță tip B1/B2 - 476.000 lei;
- 8 sisteme decontaminare a aerului - 928.000 lei;
- un dispozitiv de ridicare a persoanelor grele, de peste 200kg - 41.000 lei;
- 90 de rampe pentru oxigen și aer, cu traseele aferente - 810.000 lei.
Valoare totală 18.072.000 lei.
”Toate aceste aparate și echipamente medicale ne ajută în diagnosticarea și tratarea pacienților infectați cu COVID-19 sau contribuie într-o măsură importantă la asigurarea condițiilor necesare actului medical. Valoarea maximă a proiectului pe care am fi putut să-l depunem era de 10 milioane euro, dar eu cred că odată cu achiziția tuturor acestor aparate și echipamente medicale vom face un pas important în această bătălie, cel puțin la nivelul dotărilor”, ne-a declarat dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina.


14 Jan 2021 19:55 6364 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
1375 vizualizari 17 Dec 2025 18:52 ESZ crește prețul apei, HidroPrahova vrea să mențină tariful neschimbat

ESZ crește prețul apei, HidroPrahova vrea să mențină tariful neschimbat

În plină criză a apei, societatea Exploatare Sistem Zonal Prahova (al cărei unic acționar este Administrația Națională Apele Române) a obținut avizul ANRSC pentru creșterea tarifului la apa pe care o vinde către HidroPrahova.

citeste mai mult
645 vizualizari 17 Dec 2025 17:40 HidroPrahova a cheltuit în criza apei 6,7 milioane lei. Cine îi suportă?

HidroPrahova a cheltuit în criza apei 6,7 milioane lei. Cine îi suportă?

În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc miercuri, la Ploiești, susținută de președintele Consiliului Județean - Virgiliu Nanu și directorul general al HidroPrahova - Andrei Bontic, s-a vorbit și despre cheltuielile pe care operatorul de apă din zona Câmpina le-a avut în perioada crizei apei.

citeste mai mult
1488 vizualizari 17 Dec 2025 17:22 60% reducere la factura la apă pentru luna decembrie, în localitățile afectate de criza apei

60% reducere la factura la apă pentru luna decembrie, în localitățile afectate de criza apei

Președintele Consiliului Județean Prahova - Virgiliu Nanu și directorul general al HidroPrahova - Andrei Bontic au susținut o conferință de presă la Ploiești, în care au prezentat situația crizei apei în Câmpina și celelalte localități afectate.

citeste mai mult
710 vizualizari 16 Dec 2025 20:30 La Florești, un tânăr a experimentat traseul de la alcool la agresiunea cu un cuțit și apoi la... arest

La Florești, un tânăr a experimentat traseul de la alcool la agresiunea cu un cuțit și apoi la... arest

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova a anunțat că, la data de 14 decembrie 2025, în jurul orei 22.00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Florești au fost sesizați prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112 de către un bărbat din comuna Florești, cu privire la faptul că, în satul Novăcești, comuna Florești, se desfășoară un conflict între două persoane.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV