Mai mulți locatari de la Blocul 1A de pe Strada Constantin Stere ne-au semnalat o situație existentă de mai multă vreme la blocul lor și îngrijorătoare pentru ei. Este vorba despre conducta de gaze care, practic, nu mai are stabilitate. Este lungă, destul de subțire și, de teamă să nu se rupă, oamenii au sprijinit-o într-un par.
Țeava de gaze nu a fost așa de la început, când au montat-o angajații de la Distrigaz. Era prinsă de peretele blocului, dar nu se știe din ce motive s-a desprins, apoi, în timp, s-a înclinat periculos de mult. Locatarilor le este frică să nu se rupă de tot mai ales atunci când bate vântul. Situația este așa de câteva luni, iar oamenii spun că au anunțat societatea Distrigaz, dar până acum nu a venit nimeni să rezolve problema. Semnalăm și noi această situație și poate se vor lua măsurile necesare.

La Catedrala Patriarhală din Capitală are loc pelerinajul la moaștele Sfântului Dimitrie cel Nou - ocrotitorul Bucureștiului și ale Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

În ajunul marii sărbători creștine a Sfântului Mare Mc. Dimitrie, Parohia Provița de Sus, reprezentată de părintele paroh Daniel Rândașu, împreună cu membrii Consiliului Parohial și ai Comitetului Parohial, a oferit daruri bătrânilor de la Conacul Bunicii Câmpina.

Comuna Provița de Jos încheie cu succes proiectul "Amenajarea unui spațiu de promovare și comercializare a produselor locale ale producătorilor agricoli de pe raza comunei Provița de Jos", implementat cu sprijinul fondurilor europene nerambursabile prin SDL 2014-2020 GAL Dealurile Sultanului.

La Grădinița cu Program Prelungit și Program Normal "Iulia Hasdeu" din Câmpina se întâmplă mereu tot felul de lucruri frumoase.