CONTACT

Andreea Dumitran are nevoie în continuare de ajutorul nostru. Donați 2 euro la SMS 8828 cu textul "Andreea"

- Social -

Andreea Dumitran are nevoie în continuare de ajutorul nostru. Donați 2 euro la SMS 8828 cu textul

În toamnă se vor împlini zece ani de când Andreea Ioana Dumitran a fost diagnosticată cu formațiune tumorală infiltrativă bulbo-protuberențială, mai exact cu o tumoare la cap. Avea opt ani când am scris prima dată desprea ea, despre cum s-a schimbat peste noapte viața familiei Dumitran, despre începutul unei lupte cu adevărat pe viață și pe moarte cu boala. Andreea are acum 16 ani, iar lupta ei nu s-a terminat și are nevoie în continuare de ajutorul nostru pentru a-și continua tratamentul.

În 2008, avea 8 ani și era elevă în clasa a II-a la Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu" din municipiul Câmpina. Acum are 16 ani și este elevă la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu". Ani în care Andreea nu a dus o viață normală, ea a trecut prin dureri cumplite și tratamente grele: radioterapie, chimioterapie, intervenţie chirurgicală, din nou chimioterapie şi radioterapie, hipertermie locală, terapie câmp magnetic, terapie cu ozon, terapie cu oxigen etc. O luptă continuă pentru ea și pentru familia ei. După tratamentul de la Mediclin Robert Janker Clinic din Bonn (Germania), din perioada 2010-2011, Andreea s-a simțit bine, rezultatele au fost foarte bune și am crezut cu toții că suferința s-a terminat. Din păcate, în octombrie 2013 tumoarea a recidivat pe tot meningele coloanei și a luat-o de la capăt cu ședințele de radioterapie, chimioterapie, chemoembolizare. În 2014, Andreea a fost operată la Spitalul Universitar de Copii din Zurich (Elveția), dar medicii nu au reușit să-i îndepărteze decât o parte din tumoare. Apoi i-au suplimentat radioterapia până la doza maximă pe care o putea suporta corpul ei. Din 2015 merge la o clinică din Germania din trei în trei luni, iar aici urmează un tratament complementar chimioterapiei, tratament bazat pe hipertermie locală, terapie cu câmp magnetic, terapie cu ozon, terapie cu oxigen, perfuzii cu medicamente homeopatice pentru detoxifiere, tratament cu doze ridicate de vitamine (B și C) şi fizioterapie. La fiecare trei luni în Germania, familia plătește 7.452 euro pentru tratament, la care se adaugă transportul și medicamentele pentru acasă. Un efort financiar uriaș, care a secătuit familia Dumitran. 
Crud şi foarte nedrept, dar iată că de aproape zece ani viaţa Andreei se măsoară în bani. Ştim că este greu, că toţi trecem prin momente dificile, că sufletele multora dintre noi sunt, poate, teribil de încărcate. Însă vorbim de viaţa unui copil minunat, frumos şi talentat, un copil luptător şi pe care trebuie să-l sprijinim să iasă învingător. Să o ajutăm pe Andreea să poată zbura precum lebedele din superbul tablou pictat de ea. 

Cine doreşte să o ajute poate dona 2 euro prin SMS la numărul 8828 cu textul "Andreea". 

Dacă doriți să o ajutați în mod direct puteți să o faceți prin donații în conturile deschise la BCR Sucursala Câmpina pe numele Dumitran Gabriel (tatăl Andreei). 
CONT LEI: RO 46 RNCB 0208010023620001

CONT EURO: RO 13 RNCB 0208010023620013


25 Apr 2018 11:06 6008 vizualizari


Comentarii






255 vizualizari 19 Dec 2025 20:44 Membrii Consiliului Parohial din Provița de Sus au colindat la

Membrii Consiliului Parohial din Provița de Sus au colindat la "Conacul Bunicii" din Câmpina

"Aduceți bucurii oriunde ați fi. Uneori, un gest mic schimbă o zi întreagă". Acestea au fost cuvintele preotului Daniel Rândașu, parohul bisericii din Provița de Sus, care a venit, alături de membrii Consiliului Parohial, pentru a aduce bucurie, alinare, mângâiere sub forma unui colind bătrânilor de la "Conacul Bunicii", din Câmpina.

citeste mai mult
250 vizualizari 19 Dec 2025 20:15 Câmpinenii, mici și mari, deopotrivă, au pornit la colindat

Câmpinenii, mici și mari, deopotrivă, au pornit la colindat

Este o perioadă magică a fiecărui an, marcată de tradiția frumoasă și bogată a colindelor. Magia Crăciunului, cu toată emoția specifică, prinde contur (și) grație colindelor cântate, deopotrivă, de cei mici și cei mari.

citeste mai mult
885 vizualizari 18 Dec 2025 16:31 „Mâini mici, gesturi mari” - lecție de solidaritate oferită de elevii Școlii Gimnaziale „Profesor Cristea Stănescu” din Cornu

„Mâini mici, gesturi mari” - lecție de solidaritate oferită de elevii Școlii Gimnaziale „Profesor Cristea Stănescu” din Cornu

Spiritul sărbătorilor de iarnă a prins viață în comuna Cornu printr-un emoționant proiect caritabil și de voluntariat intitulat „Mâini mici, gesturi mari”, inițiat și organizat de cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale „Profesor Cristea Stănescu”.

citeste mai mult
630 vizualizari 17 Dec 2025 19:10 Târg caritabil de Crăciun la Biserica

Târg caritabil de Crăciun la Biserica "Sfânta Treime" (de la piață) din Câmpina

Duminică, 21 decembrie, începând cu ora 11.00, după slujba religioasă, la Biserica "Sfânta Treime" din Câmpina (de la piață) va avea loc Târgul caritabil de Crăciun.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV