Câștigătorii Concursului Național de Creație "Umbrela verde" 2018, organizat la Câmpina

Eveniment (Categoria articolului)

985 de lucrări cu teme ecologice (desen, pictură, grafică, fotografie și grafică computerizată) au fost înscrise la cea de-a IX-a ediție a Concursului Național "Umbrela verde", eveniment organizat de Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu" din municipiul Câmpina. O nouă ediție de succes, cu o participare record. Preșcolari și elevi din 37 de județe ale țării au trimis lucrări la acest concurs, misiunea juriului fiind extrem de dificilă.

Concursul Național "Umbrela Verde" este organizat de Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu", în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Județean Prahova, Casa Corpului Didactic, Agenţia Județeană pentru Protecţia Mediului, Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie, Alianța Franceză Ploiești, Muzeul Județean de Științele Naturii, Casa Tineretului Prahova și Agenția de Turism Itinera Nova, cu sprijinul financiar al Primăriei și Consiliului Local Câmpina. Iată lista câștigătorilor celei de-a IX-a ediții a Concursului "Umbrela verde" 2018.

PREŞCOLARI PICTURĂ (grădiniță și clasa pregătitoare)

Premiul I – ALECŞANDRU DARIA, Școala „Ion Câmpineanu”, Câmpina

Premiul II – VOINEA RAUL, Școala „Dr. Constantin Angelescu”, Constanţa

Premiul III – VANU ALESSIA, Liceul Teoretic „Carmen Sylva”, Eforie Sud

Mențiuni

- MIHALCEA ROBERT, Grădiniţa „Comenius”, Constanţa

- STOICA DAVID, Grădiniţa cu program prelungit „Lumea Poveştilor”, Constanţa

- STAICU REBECA, Grădiniţa cu program prelungit „Lumea Poveştilor”, Constanţa

- DIACONU DARIA, Grădiniţa nr. 23, Constanţa

- DRAGOMIR ANTONIA NICOLAE, Şcoala Centrală, Câmpina

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - DIACONU DARIA, Grădiniţa nr 23, Constanţa

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - MARGHIOLESCU EVELINA, Şcoala Centrală, Câmpina

ALIANŢAFRANCEZĂ - ALECŞANDRU DARIA, Școala „Ion Câmpineanu”, Câmpina

C.C.D. PRAHOVA - TOPLICIANU ANDRA, Grădiniţa cu program prelungit nr 5, Lugoj


PREŞCOLARI DESEN

Premiul I – BOGDAN BIANCA, Grădiniţa „Lumea Poveştilor”, Constanţa

Premiul II – REŞIT DERYA, Grădiniţa cu program prelungit” Lumea Poveştilor”, Constanţa

Premiul III – IVANCIU ILINCA, Grădiniţa cu program prelungit” Lumea Poveştilor”, Constanţa

Mențiuni

- IONAŞCU RALUCA, Grădiniţa nr 23, Constanţa

- SAMOILĂ MARIA CRISTIANA, Şcoala Gimnazială „Prof. Nicolae Simache”, Ploieşti

- DOBRICĂ DARIA GEORGIANA, Grădiniţa nr 48, Brăila

- MOCANU ALEXANDRU IONUŢ, Grădiniţa cu program prelungit nr 48, Brăila

- TĂBÂRCĂ CRISTINA, Grădiniţa cu program prelungit nr 48, Brăila

- BĂRĂSCU ANDREEA, Grădiniţa cu program prelungit nr 2, Constanţa

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - BOGDAN BIANCA, Grădiniţa „Lumea Poveştilor”, Constanţa

C.C.D. PRAHOVA - MOCANU ALEXANDRU IONUŢ, Grădiniţa cu program prelungit nr 48, Brăila

ALIANŢA FRANCEZĂ - RADU DAVID IOAN, Şcoala „Pictor Nicolae Grigorescu”, Titu Brăniştea, Dâmbovița

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - OSTAFE LUCA ALEXANDRU, Şcoala „Toma Caragiu”, Ploieşti


CICLUL PRIMAR PICTURĂ (I-II)

Premiul I – ISIM AMALIA, Liceul de Arte „Hariclea Darclee”, Brăila

Premiul II – GHERGHINA MARIA CARMEN, Liceul de Arte „Hariclea Darclee”, Brăila

Premiul III – APOSTOLESCU MIRUNA ELENA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza”, Constanţa

Mențiuni

- TĂNASE ANTONIA MARIA, Şcoala Gimnazială „Toma Caragiu”, Ploieşti

- ENE KARLA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

- CRISTODOR VALENTINA , Liceul Tehnologic „Carol I”, Valea Doftanei Prahova

- IONIŢĂ TEODORA, Liceul Teoretic „Ioan Petruş”, Ilfov

- MĂCĂU GIULIA, Liceul Teoretic Filipeştii de Pădure, Prahova

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - APOSTOLESCU MIRUNA ELENA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza”, Constanţa

C.C.D. PRAHOVA - IONIŢĂ TEODORA, Liceul Teoretic „Ioan Petruş”, Ilfov

ALIANŢA FRANCEZĂ - IONIŢĂ TEODORA, Liceul Teoretic „Ioan Petruş”, Ilfov

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - CRISTODOR VALENTINA, Liceul Tehnologic „Carol I Valea Doftanei, Prahova


CICLUL PRIMAR DESEN (I – II )

Premiul I – IONESCU DIANA MARIA, Liceul de Arte H. Darclee” Brăila

Premiul II
- TĂNASE ANTONIA MARIA-Liceul Teoretic
Toma Caragiu”, Ploieşti

- MORARU ROXANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

- DOBRE IOANA, Liceul Teoretic Filipeştii de Pădure Prahova

Premiul III – ROMAN ANDREEA, Şcoala Gimnazială nr 11 „Dr. Constantin Angelescu”, Constanţa

Mențiuni

- SIMION ALEXANDRA, Liceul de Arte H. Darclee” Brăila

- CHIŢĂLAU REBECA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

- MOCANU ANASTASIA, Şcoala Gimnazială nr. 39 N.Tonitza”, Constanţa

- CRASNOV GABRIELA, Liceul de Arte „H. Darclee”, Brăila

- CHINDRIŞ ALEXANDRU, Palatul Copiilor, Timişoara

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - IONESCU DIANA MARIA, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

C.C.D. PRAHOVA - DOBRE IOANA, Liceul Teoretic Filipeştii de Pădure Prahova

ALIANŢA FRANCEZĂ - MORARU ROXANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - CHIŢĂLAU REBECA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

 

CICLUL PRIMAR DESEN (III – IV)

Premiul I – PÎSLARU FLORIN, Liceul Teoretic „Şerban Vodă” Slănic Prahova

Premiul II – ZĂVOIANU ALEXANDRA ELENA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

Premiul III – CIOAREC CRISTINA, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

Mențiuni

- GROSU EDUARD, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

- BORDEI EMA-ANDREEA, Colegiul Național Jean Monet” Ploieşti

- IUGA MARIA MIRUNA, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

- GÎLICEL TEODORA ELENA, Liceul Tehnologic Carol I” Valea Doftanei, Prahova

- MARIA BUDIMIR – Palatul Copiilor Timişoara

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - CIOAREC CRISTINA, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

C.C.D. PRAHOVA - GROSU EDUARD, Liceul de Arte „H. Darclee” Brăila

ALIANŢA FRANCEZĂ - APOSTOL IOANA, Şcoala Gimnazială Strejnic, Prahova

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - PLOSCARU DELIA, Şcoala Gimnazială Măgureni, Prahova

 

CICLUL PRIMAR PICTURĂ (III-IV)

Premiul I – FĂGET ŞTEFANIA TEONA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicoale Tonitza”, Constanţa

Premiul II – MANEA KARLA, Şcoala Gimnazială „Ion Câmpineanu”, Câmpina

Premiul III – TISEANU DUMITRU, Şcoala Gimnazială „Ion Câmpineanu”, Câmpina

Mențiuni
- SIMION ANA-MARIA, Şcoala Gimnazială „Ion Câmpineanu”, Câmpina

- VOICU DALIA ELENA, Şcoala Gimnazială Nr 23 „Constantin Brâncoveanu”, Constanţa

- CÂRNECI ŢIGĂU CARMEN MARIA, Şcoala Gimnazială „Ion Câmpineanu”, Câmpina

- LASCU AMALIA, Şcoala Gimnazială „Nicolae Tonitza”, Constanţa 

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - FĂGET ŞTEFANIA TEONA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza”, Constanţa

C.C.D. PRAHOVA - CÂRNECI  ŢIGĂU CARMEN MARIA, Şcoala Gimnazială „Ion Câmpineanu”, Câmpina

ALIANŢA FRANCEZĂ - MIHAI ALEXANDRU, Şcoala Gimnazială „Carol I”, Plopeni, Prahova

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - LASCU AMALIA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza” Constanța

 

GIMNAZIU DESEN

Premiul I – MILITARU BIANCA, Liceul Teoretic P. Pandrea” Balş, Olt

Premiul II – CIOREI ALEXANDRA DELIA, Şcoala Gimnazială nr. 7 Petroşani, Hunedoara

Premiul III – RĂDULESCU ANTONIA, Asociaţia Prezent” Timişoara

Mențiuni

- CHEVERSAN KARINA, Asociaţia Prezent” Timişoara

- VĂCARU MĂDĂLINA, Colegiul Național de Artă G. Apostu”  Bacău

- NICOLESCU SARA, Şcoala Gimnazială nr. 1, Oţelu-Roşu, Caraş-Severin

- ILIE ROISA, Liceul Tehnologic „C-tin Cantacuzino” Băicoi, Prahova

- STROE IOANA MIHAELA, Școala Gimnazială Matei Basarab” Brebu, Prahova

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - CIOREI ALEXANDRA DELIA, Şcoala Gimnazială nr. 7 Petroşani, Hunedoara

C.C.D. PRAHOVA - MILITARU BIANCA, Liceul Teoretic P. Pandrea” Balş, Olt

ALIANŢA FRANCEZĂ - NICHIFOR DARIUS, Şcoala Gimnazială „B.P. Hasdeu” Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - RĂDULESCU ANTONIA, Asociaţia „Prezent” Timişoara


GIMNAZIU PICTURĂ

Premiul I – MIHALACHE ANA, Şcoala Gimnazială nr 190, Bucureşti, Sector 4

Premiul II – CHRCHIA LAURA MARIA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza”, Constanţa

Premiul III
- CERNAT MARIA, Şcoala Gimnazială nr 190, Bucureşti, Sector 4

- DIACONU IULIANA ELENA, Liceul Teoretic Azuga Prahova

Mențiuni
- ANTONESCU TIMEEA, Liceul Tehnologic „Constantin Cantacuzino”, Băicoi, Prahova

- TOMA ANDREI, Şcoala Gimnazială nr 190, Bucureşti, Sector 4

- PUFULENE ŞTEFANIA ELENA, Liceul Teoretic „Ovidius”, Constanţa

- SALAHORU PAULA, Colegiul Naţional de Artă „G. Apostu”, Bacău

- CREŢU PAULA ANDREEA, Liceul de Arte „H. Darclee”, Brăila

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA – CHRCHIA LAURA MARIA, Şcoala Gimnazială nr 39 „Nicolae Tonitza”, Constanţa

C.C.D. PRAHOVA - DIACONU IULIANA ELENA, Liceul Teoretic Azuga, Prahova

ALIANŢA FRANCEZĂ - IOANA ANA ALEXANDRA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - MARINIUC AMALIA, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza ”, Dorohoi, Botoşani

 

GIMNAZIU GRAFICĂ

Premiul I – BUTOIU MARIA TEODORA, Şcoala Gimnazială B.P. Hasdeu” Câmpina

Premiul II – IRAVA DIANA, Şcoala Gimnazială „B.P. Hasdeu” Câmpina

Premiul III – DÂSCĂ SABRINA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Mențiuni

- TUDOSE BIANCA, Liceul Teoretic Ovidius, Constanţa

- JUGULESCU MARIA, Liceul de Artă „Bălașa Doamna” Târgovişte

- LUTIC ANTONIA, Şcoala GimnazialăM. Kogălniceanu” Dorohoi, Botoşani

- MANOLE ATHANASIE GEORGE, Brăila

- NEAGU ADINA, Şcoala Gimnazială „B.P. Hasdeu” Câmpina

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - SANDU EMIL, Liceul Teoretic Carmen Silva” Eforie Sud, Constanţa

C.C.D. PRAHOVA - TUDOSE BIANCA, Liceul Teoretic Ovidius, Constanţa

ALIANŢA FRANCEZĂ - NEAGU ADINA, Şcoala Gimnazială „B.P. Hasdeu” Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - LUTIC ANTONIA, Şcoala Gimnazială „M. Kogălniceanu” Dorohoi, Botoşani

 

GIMNAZIU FOTOGRAFIE

Premiul I – POLEXICI VALENTIN, Şcoala Gimnazială Poienarii Burchii, Prahova

Premiul II – FLORESCU IOANA, Colegiul Național Nicolae Grigorescu Câmpina

Premiul III
- DAVIDESCU ILINCA MARIA, Colegiul Național
Nicolae Grigorescu Câmpina

- POPA ILINCA MARIA, Şcoala Gimnazială Centrală, Câmpina

- POPESCU LAURA, Şcoala Gimnazială Ion Câmpineanu” Câmpina

Mențiuni

- SBÂRCEA SARAH, Şcoala Centrală, Câmpina

- BADEA DIANA, Şcoala Centrală, Câmpina

- DOBRESCU ANTONIA ALEXANDRA, Şcoala Centrală, Câmpina

- MATEI TAISA MARA, Şcoala Centrală, Câmpina

- ROTARU MARA IOANA - Liceul Tehnologic C-tin Cantacuzino” Băicoi

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - POLEXICI VALENTIN, Şcoala Gimnazială Poienarii Burchii, Prahova

C.C.D. PRAHOVA - SBÂRCEA SARAH, Școala Gimnazială Centrală, Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - DUMITRU TUDOR NICOLAE, Şcoala Gimnazială Centrală, Câmpina

ALIANŢA FRANCEZĂ - DUMITRU TUDOR NICOLAE, Şcoala Gimnazială Centrală, Câmpina

 

LICEU DESEN

Premiul I – VRÎNCEANU IONELA RALUCA, Liceul Tehnologic de Sevicii „Sfântul Apostol Andrei”, Ploieşti

Premiul II – IONIŢĂ ANTONIA GEORGIANA, Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”, Târgovişte

Premiul III – DUŢĂ SORINA, Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”, Târgovişte

Mențiuni
- MAGDAŞ REBECA ALEXANDRA, Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu”, Breaza, Prahova

- DOBRE ANA MARIA, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

- UNGUREANU DIANA -MARIA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - DOBRE ANA MARIA, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

C.C.D. PRAHOVA - MAGDAŞ REBECA ALEXANDRA, Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu”, Breaza, Prahova

ALIANŢA FRANCEZĂ - NEAGU VIOREL, Liceul Tehnologic „Sf. Pantelimon”, Sector 2, Bucureşti

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - DUŢĂ SORINA, Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”, Târgovişte

 

LICEU PICTURĂ

Premiul I – MIHAI MIHAIL, Colegiul Naţional „C-tin Cantacuzino”, Târgovişte

Premiul II – GHERGHIŞAN ANDREEA NICOLETA, Liceul de Arte „H. Darclee”, Brăila

Premiul III – OSZVALD OANA SORINA, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare, Maramureş

Mențiuni
- OLARU DARIA TEODORA, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Iaşi

- ŞOLESCU V. FLORENTINA VALENTINA, Liceul Tehnologic de Sevicii „Sfântul Apostol Andrei” Ploieşti

- VRÂNCEANU C., Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Galaţi

- MOCANU BIANCA, Liceul de Arte „H. Darclee”, Brăila

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - GHERGHIŞAN ANDREEA NICOLETA, Liceul de Arte „H. Darclee”, Brăila

C.C.D. PRAHOVA - VRÂNCEANU C., Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Galaţi

ALIANŢA FRANCEZĂ - OLARU DARIA TEODORA, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu”, Iaşi

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - VRÂNCEANU C., Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, Galaţi


LICEU FOTOGRAFIE

Premiul I – DIMA OANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

Premiul II – IANCU ŞTEFAN, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

Premiul III – BĂRBULESCU IULIA, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

Mențiuni

- GHERASE CRINA, Liceul Teoretic Ovidius, Constaţa

- VECHIU TEODORA, Colegiul Național de Artă C-tin Cantacuzino”, Târgovişte

- NECULCEA DAVIDE, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - IANCU ŞTEFAN, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

C.C.D. PRAHOVA - IANCU ŞTEFAN, Colegiul Tehnic Forestier, Câmpina

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - DIMA OANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

ALIANŢA FRANCEZĂ - NECULCEA DAVIDE, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

LICEU GRAFICĂ

Premiul I – SAVA BIANCA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premiul II – MURARIU ANDREI, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premiul III – FUDULACHE OLIVIANA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Mențiuni

- MAZĂRE OANA MARIA, Colegiul Național Mihai Eminescu Iaşi

- CADAR ALEXANDRU, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

- COPĂCEL MIRUNA IOANA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - PĂTRAŞCU MARIA VIVIANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

C.C.D. PRAHOVA - MURARIU ANDREI, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - COPĂCEL MIRUNA IOANA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

ALIANŢA FRANCEZĂ - PĂTRAŞCU MARIA VIVIANA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina


LICEU GRAFICĂ COMPUTERIZATĂ

Premiul I – PĂTRAR ELENA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premiul II –SAVA BIANCA ELENA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Premiul III – TREFAS MARA BEATRICE, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

Mențiuni

- DONŢU ŞTEFANIA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău

- OZVALD OANA SORINA, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare

- GROSU VLAD MARIO THEODOR, Colegiul Național Militar Dimitrie Cantemir” Breaza

Premii speciale

A.P.M. PRAHOVA - VASILE IUSTINA, Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”, Câmpina

C.C.D. PRAHOVA - PĂTRAR ELENA, Colegiul Național de Artă
G. Apostu” Bacău

MUZEUL JUDEŢEAN ŞTIINŢELE NATURII - TREFAS MARA BEATRICE, Colegiul Național de Artă
G. Apostu” Bacău

ALIANŢA FRANCEZĂ - OZVALD OANA SORINA, Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare

CASA DE CULTURĂ “GEO BOGZA” CÂMPINA - HERCIU SIMONA ELENA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău 

AGENŢIA DE TURISM “ITINERA NOVA” - OLARU ANTONIA, Colegiul Național de Artă G. Apostu” Bacău


Citiți și Record la Concursul "Umbrela verde" organizat de Școala "Câmpineanu" - 985 de lucrări trimise de copii din toată țara
 

3861 vizualizari

Comentarii

Campurile marcate cu * sunt obligatorii

Eveniment

3131 vizualizari
04 dec. 2018 21:20

"100 ROmantic" a Deliei Lazăr, cea mai bună colecție a Festivalului de modă "City Fashion Week - 2018" de la Cluj-Napoca

Cu siguranță, 2018 reprezintă un an de excepție pentru designerul Delia Lazăr, câmpineanca noastră care a fondat brand-ul Dahlia Couture. După mai multe premii obținute în țară, după premiul "The Best Dress" obținut în Dubai, la "World Fashion Festival Awards", Delia Lazăr a câștigat și premiul pentru "Cea mai bună colecție" la Festivalul "City Fashion Week", desfășurat la Cluj-Napoca, la finalul lunii noiembrie. "100 ROmantic" este o colecție deosebită, o colecție superbă, dedicată Centenarului Marii Uniri, dedicată fascinantei spiritualități românești.

6836 vizualizari
03 dec. 2018 21:08

Primarul comunei Poiana Câmpina, Alin Moldoveanu, a primit distincția "Omul Unirii" din partea autorităților din Căușeni (Republica Moldova)

Primarul comunei Poiana Câmpina, Alin Moldoveanu, a primit titlul onorific "Omul Unirii", distincție acordată de autoritățile Raionului Căușeni din Republica Moldova (președintele raionului - Nicolae Golban) și de Muzeul Memorial "Alexei Mateevici" din Zaim (director prof. Ion Găină). S-a întâmplat chiar pe 1 Decembrie 2018, de Ziua Națională a României, la inaugurarea "Aleii Domnitorilor" din Zaim, localitate înfrățită cu Poiana Câmpina.

Alte stiri recente

120 vizualizari
10 dec. 2018 18:20

Apa potabilă va fi sistată marți, 11 decembrie, la Poiana Câmpina, din cauza unei avarii

HidroPrahova anunță sistarea furnizării apei potabile în comuna Poiana Câmpina, marți, 11 decembrie 2018, între orele 7.00-13.00. Se ia această măsură pentru remedierea unei avarii produse la conducta principală de alimentare cu apă.

915 vizualizari
10 dec. 2018 16:49

Haideți să punem mână de la mână și să reconstruim casa unei familii greu încercate, din Câmpina!

Pe 23 noiembrie 2018, în Câmpina, pe Strada Granicului, izbucnea un incendiu care distrugea aproape în totalitate o casă. A fost un dezastru. Și este un dezastru pentru familia aceea simplă, extrem de modestă, care locuia aici, la Granicului nr.4: străbunica, bunica, două fete și copiii lor (un băiețel și două fetițe). Un necaz pe care nu-l dorim nimănui, dar iată că se abate uneori asupra unor oameni. În prag de iarnă, patru femei și trei copiii au rămas fără casă.