CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Elstar Câmpina, mai mult decât o librărie

- Actualitate -

Elstar Câmpina, mai mult decât o librărie

Librăria Elstar s-a mutat într-un spațiu generos, amenajat cu mult bun gust și rafinament, pe Bulevardul Carol I, vis-a-vis de Hotelul Muntenia. Ceea ce veți descoperi aici este, de fapt, o altfel de librărie sau, dacă vreți, mai mult decât o librărie. Este un loc cald, liniștit, un loc aparte, dedicat cărții și celor care adoră să citească. Pentru că mai există astfel de oameni.

„Cu mult timp în urmă mi-am propus să realizez o librărie... altfel. Cu scară, cu fotolii, să poţi sta liniştit să răsfoieşti o carte, cu lumânărele, abajur, perniţe, să te simţi ca acasă, într-o atmosferă de căldură şi linişte sufletească. Îmi doresc foarte mult să găzduim în noul spaţiu şi ore de lectură, de literatură, momente în care elevii şi dascălii lor să se poată bucura de o lectură plăcută într-un alt spaţiu decât cel clasic, din şcoală. Se pot face multe lucruri frumoase într-un astfel de loc, împreună cu oamenii minunaţi din Câmpina!”, ne-a declarat Lorena Crintea, managerul Elstar Group.
Librăria Elstar a funcţionat şi până acum, într-un spaţiu la etajul papetăriei cu acelaşi nume, situată tot pe Bulevardul Carol I, dar undeva în apropierea Oficiului Poştal nr. 3. Acum, librăria s-a mutat şi a fost amenajată într-un mod cu totul și cu totul deosebit, aşa cum mai vezi doar în unele dintre librăriile pariziene sau londoneze. Elstar are contracte şi comercializează cărţi de la edituri de prestigiu, printre care „Humanitas”, “Niculescu”, „Aramis” sau „Corint”, iar volumele sunt împărţite pe categorii – de la cărţi pentru copii, cărţi de colorat, la manuale şi dicţionare, beletristică, cărţi în diverse limbi străine şi chiar un “raft regal”. Lângă librărie se află şi standurile cu produse de papetărie. 
Mai cumpără câmpinenii cărți? „Da, nu ca pe vremuri, dar lumea încă se mai bucură să citească o carte bună şi satisfacția mea ar fi ca un număr cât mai mare de câmpineni să vină şi să se bucure atât de carte, cât și de spaţiul oferit. Nu trebuie neapărat să cumpere, important este să vină, să treacă pragul librăriei noastre şi să se bucure de atmosfera pe care am încercat să o creăm aici”, ne-a mai spus Lorena Crintea.


12 Feb 2018 19:33 14714 vizualizari


Comentarii






  • 03.08.2022 15:11 Ioan Popescu Mă bucur pt faptul că aici, in acest spatiu mai mult decat generos, voi avea ocazia să prezint, iubitorilor de carte din Câmpina, cartea mea: OAMENI DE NOTA 10.
  • 12.02.2018 20:54 Gheorghe Super, tot respectul!
  • 12.02.2018 20:15 Brojba Mihaela Felicitări pentru această librăria. Nu degeaba se spunea că era orașul cu cei mai mulți intelectuali la mia de locuitori.
431 vizualizari 10 Sep 2025 16:59 Greva de avertisment la Primăria Câmpina, timp de două ore, din 15 septembrie 2025

Greva de avertisment la Primăria Câmpina, timp de două ore, din 15 septembrie 2025

Greva de avertisment va avea loc din data de 15 septembrie, între orele 8.00-10.00, la sediul principal al Primăriei Câmpina și la sediile secundare. Zilnic, în acest interval orar nu se va asigura programul de lucru cu publicul.

citeste mai mult
959 vizualizari 10 Sep 2025 14:07 A fost asfaltată aleea din fața blocului de garsoniere de la Căminul Petrol

A fost asfaltată aleea din fața blocului de garsoniere de la Căminul Petrol

Ultima oară când s-au făcut reparații și asfaltări ale aleilor din incinta Căminului Petrol a fost înainte de vara anului 1988, atunci când aici a avut loc Forumul Pionierilor.

citeste mai mult
844 vizualizari 10 Sep 2025 12:04 În spatele blocurilor de pe Strada Mihai Eminescu, din Câmpina, curge apa pe carosabil din... aprilie!

În spatele blocurilor de pe Strada Mihai Eminescu, din Câmpina, curge apa pe carosabil din... aprilie!

În spatele blocurilor de pe Strada MIhai Eminescu, din centrul municipiului Câmpina, iese apa din pământ, în parcare, nu de o lună, nu de două, nu de trei... Din aprilie!

citeste mai mult
807 vizualizari 09 Sep 2025 14:41 Un bărbat din Provița de Jos, băut bine, a intrat cu mașina într-un gard

Un bărbat din Provița de Jos, băut bine, a intrat cu mașina într-un gard

În comuna Provița de Jos, pe DJ 100E, a avut loc luni, 8 septembrie, un accident rutier.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV