196 contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului, iar 6 elevi au promovat examenul în urma recorectării lucrărilor (unul la Forestier, patru la Energetic și unul la “Istrati”). Procentul de promovabilitate a crescut, astfel, de la 73,65% la 74,80%.
Din totalul celor 196 contestații depuse la Câmpina, 126 au dus la mărirea notelor inițiale, în 55 de cazuri s-a decis scăderea acestora, iar la celelalte cazuri, puține la număr, s-a păstrat nota inițială. Iată situația finală la fiecare unitate liceală de învățământ în parte:
Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” - 64 contestații depuse, 174 elevi înscriși la BAC, 172 admiși, un absent și un candidat respins, procentul de promovabilitate a rămas același după contestații, adică 99,42%
Colegiul Tehnic Forestier - 35 contestații depuse, 131 elevi înscriși, 87 admiși (unul admis după contestații), 40 respinși, patru nu s-au prezentat la examen, procent final de promovabilitate 68,50%
Liceul Tehnologic Energetic - 67 contestații depuse, 166 elevi înscriși la bacalaureat, 107 au promovat examenul înainte de contestații, patru elevi au promovat după recorectarea lucrărilor (deci 111 în total), 51 au fost respinși, patru nu s-a prezentat, procent final de promovabilitate 68,52%
Liceul Tehnologic ”Constantin Istrati” - 29 contestații depuse, 53 elevi înscriși, 14 promovați (unul după contestații), 36 respinși, trei nu s-au prezentat la examen, procent final de promovabilitate 28%
Liceul Tehnologic Mecanic - o contestație depusă, 10 elevi înscriși, 5 elevi au promovat examenul, 3 au fost respinși, doi candidați nu s-au prezentat, procent de promovabilitate neschimbat 62,50%
Bacalaureatul 2022 a însemnat, la Câmpina, 534 elevi înscriși la examen, 389 promovați, 131 respinși și 14 care nu s-au prezentat la BAC. Procent final de promovabilitate – 74,80%.
Citiți și: BAC 2022. Cele patru eleve de 10 din Câmpina sunt de la ”Grigorescu” și toate își doresc să urmeze facultatea în România

În urma agravării alunecării de teren de la intrarea în municipiul Câmpina dinspre comuna Cornu, a fost convocată o ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență care a decis ca începând din această seară (marți, 27 ianuarie), ora 19.00, Bulevardul Carol I să fie complet închis traficului rutier pe tronsonul afectat.

Pompierii militari din Sinaia au fost alertați cu privire la producerea unui posibil incendiu într-o locuință din orașul Bușteni. La locul solicitării s-au deplasat o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD și SVSU Bușteni.

Anul școlar viitor va aduce o serie de modificări în structura claselor a IX-a de la instituțiile de învățământ liceal de la nivelul municipiului Câmpina.

Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova lansează campania „7 zile de siguranță – Fără accidente pe drumurile naționale”, o acțiune amplă ce se va desfășura pe parcursul a șapte zile consecutive, având ca obiectiv principal creșterea siguranței rutiere și reducerea numărului de accidente produse pe drumurile naționale din județ.