Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, duminică dimineață, că a fost înregistrat primul deces din România al unui pacient cu coronavirus. Este vorba despre un bărbat de 67 de ani, confirmat ca fiind infectat cu COVID-19 și care se afla internat la Spitalul de Boli Infecțioase din Craiova. Bărbatul s-a întors din Franța pe 6 martie 2020 și s-a simțit rău după câteva zile, având simptome de coronavirus. Precizăm faptul că avea cancer în stadiu terminal.
„A fost înregistrat primul deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus pe teritoriul României. Este vorba de pacientul în vârstă de 67 de ani confirmat cu COVID-19 pe 18 martie 2020 la Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Filiași și transferat în aceeași dată la SCBI Craiova. Pacientul avea afecțiuni preexistente foarte grave, patologie neoplazică în stadiu terminal (cancer)”, a anunțat Grupul de Comunicare Strategică.
(Foto cu caracter ilustrativ, sursă Mediafax)

Am început să vă prezentăm de-a lungul câtorva episoade prioritățile bugetului local, așa cum se văd ele prin ochii primarului Irina Nistor, care a realizat proiectul bugetului Câmpinei, proiect care va fi votat vineri, 8 mai 2026.

O veste bună primită de Primăria Câmpina de la ADR. Proiectul privind restaurarea și punerea în valoare a Capelei Hernia a fost aprobat în vederea finanțării din fonduri europene prin Programul Regional Sud-Muntenia 2021-2027.

Astăzi se împlinesc 10 ani de la debutul programului național de voluntariat „Salvator din pasiune”, inițiat de Departamentul pentru Situații de Urgență prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, un proiect care a transformat dorința de implicare civică într-un sprijin real pentru comunități și pentru sistemul de intervenție în situații de urgență din România.

De-a lungul câtorva episoade vă vom prezenta prioritățile bugetului local, așa cum se văd ele prin ochii primarului Irina Nistor, care a realizat proiectul bugetului Câmpinei, proiect care va fi votat vineri, 8 mai 2026.