Este o perioadă dificilă pentru noi toți, iar odată cu decizia Direcției de Sănătate Publică și Ministerului Sănătății de a transforma Spitalul Municipal Câmpina în unitate-suport COVID 19, orice informație legată de spital devine extrem de sensibilă pentru populație. De aceea, încercăm să clarificăm problema legată de plecarea din Spitalul Municipal Câmpina a doi medici, o informație reală, dar care trebuie explicată.
Potrivit conducerii Spitalului Municipal Câmpina, cei doi medici nu erau angajați permanenți ai instituției, ci colaboratori. Este vorba despre doi medici din Ploiești, care aveau contracte de prestări-servicii cu Spitalul Municipal Câmpina, pe perioadă determinată, pentru asigurarea liniei de gardă de la reanimare. Au decis să renunțe la colaborare pentru a lucra la un singur spital și pentru a nu mai fi nevoiți să facă naveta mai ales în această perioadă destul de dificilă. Nu știm dacă decizia lor a avut sau nu legătură cu transformarea Spitalului Municipal Câmpina în unitate-suport COVD 19. Până în acest moment, niciunul dintre medicii permanenți ai spitalului câmpinean nu și-a exprimat dorința sau intenția de a demisiona.

Pe Strada Zorilor, din cartierul Turnătoriei, se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă, din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova dintre Câmpina și Poiana Câmpina au surpriza să vadă că circulația este restricționată.

Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a convocat o întâlnire chiar pe Strada Orizontului cu reprezentanții constructorului, ai HidroPrahova, dar și ai firmelor implicate în proiectul de modernizare a acestei străzi.