Este o perioadă dificilă pentru noi toți, iar odată cu decizia Direcției de Sănătate Publică și Ministerului Sănătății de a transforma Spitalul Municipal Câmpina în unitate-suport COVID 19, orice informație legată de spital devine extrem de sensibilă pentru populație. De aceea, încercăm să clarificăm problema legată de plecarea din Spitalul Municipal Câmpina a doi medici, o informație reală, dar care trebuie explicată.
Potrivit conducerii Spitalului Municipal Câmpina, cei doi medici nu erau angajați permanenți ai instituției, ci colaboratori. Este vorba despre doi medici din Ploiești, care aveau contracte de prestări-servicii cu Spitalul Municipal Câmpina, pe perioadă determinată, pentru asigurarea liniei de gardă de la reanimare. Au decis să renunțe la colaborare pentru a lucra la un singur spital și pentru a nu mai fi nevoiți să facă naveta mai ales în această perioadă destul de dificilă. Nu știm dacă decizia lor a avut sau nu legătură cu transformarea Spitalului Municipal Câmpina în unitate-suport COVD 19. Până în acest moment, niciunul dintre medicii permanenți ai spitalului câmpinean nu și-a exprimat dorința sau intenția de a demisiona.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Liceele câmpinene pun la dispoziția absolvenților de clasa a VIII-a, în acest an, 646 locuri la învățământul de zi, 28 dintre acestea fiind pentru învățământ dual.

Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat de presă privind manevrele tehnice care sunt programate miercuri, 24 iunie, la Barajul Paltinu.