Pe 5 decembrie 2017, la Câmpina se va aprinde iluminatul ornamental pentru Sărbătorile de Iarnă. Asta se va întâmpla la ora 17.00, dar înainte de luminițe, de la ora 16.00, vom avea tradiționalul concert de colinde susținut de micii artiști de la Clubul Copiilor. Vom avea două grupuri de copii care ne vor colinda, unul pregătit de prof. Ruxandra Brezeanu și unul coordonat de prof. Alice Botoacă.
Locația este cea cunoscută - Parcul Milia. Aici vor cânta micii colindători, apoi primarul Horia Tiseanu va da startul numărătorii inverse pentru aprinderea luminilor de sărbători. S-a întârziat puțin cu acest moment pentru că a fost organizată târziu selecția de oferte în vederea desemnării firmei care să se ocupe de montarea și demontarea instalațiilor. Firma respectivă (Suntech Service SRL Galați) s-a apucat de treabă abia pe 29 noiembrie, deci era imposibil ca pe 30 noiembrie, de Sfântul Andrei, acțiunea să se încheie și să poată fi aprinse instalațiile ca în anii precedenți. Oricum, s-a lucrat și ziua, s-a lucrat și noaptea, lucru mai rar la noi, astfel că instalațiile au fost montate și vor fi aprinse în ajun de Sfântul Nicolae. Multe dintre instalații sunt noi, fiind închiriate în acest an de la o firmă de specialitate.
Citiți și Primarul Horia Tiseanu explică de ce, la Câmpina, ni se aprind beculețele cu întârziere

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.