Ceea ce CâmpinaTV.ro vă informa pe surse în urmă cu câteva zile, a devenit oficial miercuri, 21 februarie, atunci când liderii PSD și PNL, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă, au anunțat într-o conferință de presă comună comasarea alegerilor locale cu cele europarlamentare pentru data de 9 iunie.
O altă decizie importantă anunțată miercuri seară de liderii PSD și PNL este cea a listei comune de candidați pentru alegerile europarlamentare. În schimb, la alegerile locale, fiecare dintre cele două mari formațiuni politice este liberă să meargă cu listă proprie de candidați. De asemenea, s-a mai menționat că cele două tururi ale alegerilor prezidențiale vor avea loc, cel mai probabil, în luna septembrie, iar alegerile parlamentare pe 8 decembrie.
Așadar, peste patru luni vom avea primul scrutin electoral al anului, alegerile europarlamentare comasate cu alegerile locale. Urmează ca în cel mai scurt timp cu putință să fie modificată legislația, astfel încât mandatele aleșilor locali să fie valide.

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Prahova o avertizare Cod Portocaliu valabilă în intervalul joi, 11 iunie, ora 12.00 - vineri, 12 iunie, ora 10.00.

Prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a convocat în regim de urgență o întâlnire de lucru cu toți factorii responsabili, după ce Exploatarea Sistemului Zonal Prahova (ESZ) a notificat operatorul regional Hidro Prahova că, pe fondul condițiilor hidrometeorologice, pot apărea scăderi de presiune și, în anumite situații, întreruperi temporare în alimentarea cu apă.

În cursul zilei de joi, 11 iunie, între orele 8.00 și 16.00, la Poiana Câmpina, în zona centrală, pe DJ101P, între subtraversarea căi ferate și Monumentul Eroilor, se vor efectua lucrări la carosabil.

Arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, a ridicat o serie de probleme administrative, care nu au fost deloc simplu de gestionat.