Inspectoratul Teritorial de Muncă Prahova a demarat astăzi o anchetă la fabrica de textile din Păulești, acolo unde angajatele au fost jignite și amenințate de patronul englez pentru că au cerut plata la timp a salariilor. Incidentul a avut loc pe 16 iunie și a fost filmat cu telefonul mobil de una dintre angajate.
ITM Prahova s-a autosesizat din presă și a demarat o anchetă sub coordonarea inspectorului șef Dumitra Ionescu. Potrivit colegilor de la Observatorulph.ro, bărbatul care urlă la femei, le înjură și le amenință, este Eleftherios Vanellis, cetățean britanic de origine cipriotă, reprezentantul administratorului societății - Dimitrou Antreas. Indiferent de problemele din cadrul societății sau dacă solicitările angajatelor sunt îndreptățite sau nu, indiferent de situație, absolut nimic nu justifică un asemenea comportament abuziv. Să le numești pe angajate "animale împuțite" sau "idioate", să le spui să plece dacă nu le convine ceva sau că te-ai săturat de ele pentru că sunt "dezgustătoare", toate acestea sunt de neacceptat și de netolerat. Așteptăm cu interes rezultatul anchetei ITM și precizăm că acest caz prezentat nu doar de media locală, ci și de cea națională a intrat în atenția Ministrului Muncii, Olguța Vasilescu, care a solicitat informații despre firma în cauză.

Sediul din Câmpina al Poștei Române, situat pe Strada Ardealului, este scos la închiriere de la finalul anului trecut, alături de multe alte sedii ale oficiilor poștale din țară.

La Colegiul Național Militar "Dimitrie Cantemir" din Breaza va fi construită o biserică din lemn, în stil maramureșean, amplasată în apropierea comandamentului instituției.

Vasile Badiu va împlini în această vară 80 ani și rămâne unul dintre oamenii cei mai implicați și mai activi dintre cercetătorii importanți ai Institutului de Petrol, care a adus faimă Câmpinei în întreaga lume.

Semnalam chiar zilele trecute numărul mare de incendii, cu pagube materiale considerabile, dar unele, din păcate, soldate și cu pierderea de vieți omenești.