De vreo două zile, cam aceasta este imaginea pe care o văd cei care trec pe Strada Ion Câmpineanu din municipiul Câmpina, în apropierea intersecției cu Plevnei. Acolo este o alee, o știm cu toții, pornește din Strada Câmpineanu și iese la cantonul CFR de lângă Lacul Curiacul. Gunoaiele au apărut peste noapte, saci întregi cu gunoaie și cutii aruncate pe alee și pe spațiul verde.
Imaginile sunt grăitoare, credem noi. Imagini dezolante, triste, "create" cu bună știință de persoane fără bun simț, care au găsit o modalitate să scape astfel de gunoiul din bătătură. Situația ne-a fost semnalată de cititori, iar noi, la rândul nostru o prezentăm aici în speranță că se sesizează cineva și va lua măsurile care se impun.
Anul acesta au intrat în vigoare prevederile Ordonanței de Guvern nr.92/2021 cu privire la colectarea selectivă a deșeurilor din materiale textile.
În fiecare weekend, la piața locală din comuna Provița de Jos, printre telemea, burduf, cașcavea, ouă, legume și fructe de sezon, se face tot mai remarcată o comoară dulce: mierea din Provița de Jos.
Fundația Zamolxes Câmpina a organizat un schimb de experiență pentru tineret, intitulat “Water - The Source of Life”, în cadrul programului Erasmus+, la Centrul Cultural pentru Tineret din Câmpina, în perioada 24 aprilie - 3 mai 2025.
În Câmpina, dar și în comunele din împrejurimi, sunt multe locuri și monumente care ar merita mai multă atenție, ceea ce le-ar aduce, foarte probabil, mai multă atractivitate turistică. Spre beneficiul întregii comunități. Unul dintre aceste monumente este Crucea Domnitorului de la Melicești, sat al comunei Telega.