Testarea personalului medical aflat în prima linie în lupta împotriva noului coronavirus a fost una dintre măsurile adoptate în majoritatea țărilor afectate de pandemie. Treptat, testarea a început să fie făcută și în spitalele din România, pentru siguranța cadrelor medicale, dar și a pacienților. Această măsură a început să se aplice și la Spitalul Municipal Câmpina, după cum a precizat dr. Călin Tiu, managerul instituției, iar costurile sunt asigurate din donațiile primite de unitatea medicală.
”Am pus la punct un sistem de testare COVID-19 pentru angajații proprii. Unitatea a încheiat un contract cu un laborator din București, cel care asigură această testare și pentru DSP Prahova, iar angajații noștri, eșalonat, vor beneficia de efectuarea testelor. Vom lua în prima serie angajații din zonele cele mai expuse - Centrul de Primiri Urgențe, Terapia Intensivă, Secția Boli Interne și vom continua cu celelalte secții și servicii. Costurile cu această testare vor fi suportate din sponsorizările care au tot sosit la Spitalul Municipal Câmpina de la populație și agenți economici. Această testare va aduce un plus de siguranță în gestionarea crizei anti-covid, vom putea detecta personalul asimptomatic, pe care să-l putem trata și să prevenim astfel alte infecții”, ne-a declarat dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina. (video)

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.