Afirmația îi aparține fostului viceprimar al municipiului Câmpina, Ioan Adrian Pițigoi, și a fost făcută în contextul în care am discutat despre o criză de candidați pentru alegerile prezidențiale din luna mai.
Discuția a avut loc în cadrul emisiunii ”UPDATE”, la care Adrian Pițigoi a fost invitatul nostru.
”Cu siguranță, este o criză de candidați pentru alegerile prezidențiale. Nu, Crin Antonescu nu este o soluție și argumentez. Semnalul românilor a fost foarte clar - un vot antisistem. Este evident că oamenii vor o reformă, iar Crin Antonescu nu are ADN de reformator, are ADN de sinecurist. Ba mai mult, de câte ori a avut șansa să ocupe o funcție, nu a lăsat nimic în urma lui. Bolojan ar fi fost mult mai bun - are 20 ani de PNL, a fost secretar general al Guvernului prin 2007-2008, atunci când începuse o reformă, dar nu a fost lăsat să o continue. A demonstrat prin ceea ce a făcut la Oradea, unde a fost prefect, primar, președinte al Consiliului Județean”, a spus Adrian Pițigoi.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!
După trecerea alegerlor prezidențiale, Partidul România în Acțiune, prin vocea președintelui său executiv, câmpineanul Daniel Ioniță, a lansat o campanie prin care solicită modificarea legislației în sensul în care primarii să se aleagă - exact ca președintele României - în două tururi de scrutin.
Invitat la televiziunea CNews, apropiată de politicienii francezi de extremă dreapta Marine Le Pen și Eric Zemmour, candidatul AUR la funcția de președinte al României, George Simion, a reușit să jignească Franța chiar la Paris.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a lansat astăzi un mesaj dur la adresa lui George Simion, mesaj îndreptat indirect și împotriva premierului ungar Viktor Orban care îl lăudase vineri pe Simion pentru discursul său "suveranist și pro-creștin".
Nicușor Dan, candidat la funcția de președinte al României, cel care se va înfrunta în turul al doilea al prezidențialelor cu George Simion (AUR), a prezentat astăzi rezultatele unui sondaj de opinie realizat la comanda sa.