Clubul Sportiv Câmpina a solicitat Consiliului Local, la ultima rectificare bugetară, o redistribuire a 10.000 lei pentru cheltuieli judiciare, capitol la care clubul avea deja alocată suma de 40.000 lei. După cum se știe, CS Câmpina este implicat pe mai multe planuri într-un litigiu cu Clubul HM Junior, din litigiul iniţial desprinzându-se și alte speţe, iar toate acestea necesită cheltuieli judiciare suplimentare.
Consilierul Andrei Duran a fost cel care a deschis discuțiile, propunând Consiliului Local să nu fie de acord cu solicitarea CS Câmpina. Apoi, consilierul Monica Clinciu i-a cerut unele explicații președintelui CSC, Adrian Stoican, subliniind și faptul că, cu suplimentarea de 10.000 lei s-ar ajunge la un total de 50.000 lei pentru cheltuieli judiciare, asta în condițiile în care s-a pornit de la un conflict pentru... 24.000 lei, suma pe care CS Câmpina trebuie să o plătească către HM Junior.
Explicațiile lui Adrian Stoican au fost jenante și au demonstrat încă o dată de ce preferă să răspundă în scris atunci când Consiliul Local îl ia la întrebări. De această dată nu a avut încotro. La întrebarea simplă a Monicăi Clinciu "Câţi bani aţi cheltuit până acum cu acest litigiu?", Adrian Stoican s-a bâlbâit, provocând stupefacție în rândul consilierilor: "150.000 lei, nu 15.000 lei (...) 7.000 lei, de fapt până în 10.000 lei, vreo 9.000 lei, am greşit eu în estimare". Întrebat cum au fost cheltuiți banii, Stoican a spus: "Taxarea timbrului judiciar pentru fiecare dosar și onorariul avocatului, dar sumele vor fi recuperate dacă vom câștiga aceste procese și eu sunt sigur că le vom recupera". "Și ce facem dacă pierdem?!", a întrebat retoric viceprimarul Adrian Piţigoi. (video)
În cele din urmă, în unanimitate, consilierii au respins solicitarea preşedintelui Adrian Stoican de suplimentare cu 10.000 lei a sumei pentru cheltuielile judiciare, în primul rând pentru că existau deja alocați 40.000 lei (în luna februarie, când s-a aprobat bugetul), iar conform spuselor președintelui CS Câmpina, s-au cheltuit sub 10.000 lei până acum, iar în al doilea rând pentru că și consilierilor locali li s-a părut mare o sumă totală de 50.000 lei, adică mai mult decât dublul sumei pe care CS Câmpina ar trebui să o achite HM Junior. Urmează ca situaţia să fie analizată într-o viitoare şedinţă a Comitetului Director al clubului, în noua sa componenţă aprobată în aceeaşi şedinţă. Vă reamintim că din Comitetul Director care fac parte acum şi cinci consilieri locali - Monica Clinciu, Florin Frăţilă, Adrian Piţigoi, Ion Dragomir şi Daniel Ioniţă, alături de reprezentanții Primăriei - Iulian Anton, Cristi Birligiu și Remus Bădulescu și, bineînțeles, alături de președintele clubului.

La numai 27 ani, un ofițer de la Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipale Câmpina este sub control judiciar, fiind acuzat de furt, delapidare și fals intelectual.

Luni, la orele prânzului, Consiliul Local Câmpina a fost convocat într-o ședință extraordinară de îndată, unde au fost discutate trei proiecte.

Pe o rețea de socializare, postarea unui câmpinean atrăgea atenția asupra problemei alimentării cu apă a familiilor de pe Aleea Crizantemei, care pornește din Strada Griviței și se află în apropierea zonei centrale.

195 de contestații au fost depuse la liceele câmpinene după primele rezultate ale bacalaureatului 2026.